Dziesiątki osób, głównie młodzież, ale także przedstawiciele służb mundurowych, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele władz miasta i Urzędu Wojewódzkiego wzięli udział w V Kieleckim Marszu Katyńskim, który przeszedł ulicami Kielc na Skwer Pamięci Ofiar Katynia. Tam odbyło się podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego. Po przemówieniach okolicznościowych złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.
Zuzanna Bujak ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Teresa Kuzbat z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej podkreślały, że młode pokolenie musi pamiętać o ludziach, którzy walczyli o wolny kraj i zostali podstępnie zamordowani przez NKWD. Dla młodego człowieka udział w marszu, to pokazanie, że jest się Polakiem i pamięta o tych ludziach, którzy zginęli.
Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” zaznaczyła, że wychodząc na ulice i przypominając o tym, co wydarzyło się w Katyniu, kultywujemy pamięć o pomordowanych. W ten sposób można też dotrzeć do większej liczby osób. Cieszy też coraz większa liczba młodych ludzi, bo to na nich będzie spoczywać świadczenie prawdy o tej zbrodni. – Do lat 90 tych ubiegłego wieku nie mówiono o Katyniu, a jeśli już to rosło kłamstwo katyńskie. Teraz możemy mówić prawdę, która jest najważniejsza – dodała Jolanta Kulińska.
Zdaniem Leszka Bukowskiego z kieleckiej delegatury IPN uczestnictwo w marszu, to jest nasz obowiązek pokoleniowy. Pamiętamy o tych, którzy w służbie ojczyźnie oddali swoje życie – powiedział. Dlatego realizujemy zadanie kształtowania świadomości narodowej, które stoi przed naszym i przyszłymi pokoleniami. Leszek Bukowski liczy, że kiedyś Imperium Rosyjskie zrozumie, że prawda jest najistotniejsza i udostępni materiały, które są niezbędne do wyjaśnienia w pełni Zbrodni Katyńskiej.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia od 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.
Busko-ZdrójW Busku-Zdroju uroczystości poświęcone 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbędą się w środę. Ulicami miasta przejdzie 4. Marsz Katyński. Uczestnicy spotkają się o godzinie 14.00 na ul. 1 Maja. Następnie przejdą pod sanatorium Marconi, a później przez Park Zdrojowy i dalej wzdłuż alei Mickiewicza pod Publiczną Szkołę Podstawową nr 1.
W marszu wezmą udział uczniowie buskich szkół podstawowych i średnich, którzy wcielą się w rolę polskich żołnierzy. W tłumie kroczyć będą również ich żony, matki i dzieci. W trakcie marszu czytane będą fragmenty poezji.
Organizatorem wydarzenia jest Grupa Teatralna „Pegaz” z Samorządowego Gimnazjum nr 2, a także kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.
Jędrzejów
W rocznicę zbrodni katyńskiej burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz Marek Godlewski, strażnik miejski zapalili znicze na symbolicznych mogiłach dwóch mieszkańców, którzy zginęli z rąk sowietów. Posterunkowy policji Władysław Zielonka został zamordowany w 1940 roku w Miednoje, a podporucznik Julian Szczeciński w Katyniu.
Jak mówi burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, tradycją stało się, że co roku odwiedza symboliczne groby pomordowanych, by oddać hołd synom ziemi jędrzejowskiej, którzy oddali swoje życie na Wschodzie.
– Ci ludzie położyli na szali niepodległości swoje życie. Dziś często ich groby są zapomniane. To nasz obowiązek aby o nich pamiętać – podkreślił burmistrz Jędrzejowa.
Według danych IPN jest jeszcze 7 lub 8 osób, które zostawiły zamordowane w 1940 roku przez NKWD i były związane z ziemią jędrzejowską.
Kazimierza Wielka
Mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej oddadzą hołd pomordowanym na Wschodzie w czwartek, 12 kwietnia. Uroczystości rozpocznie o godzinie 10.00 msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego.
Po niej uczestnicy przejdą na plac przed Publicznym Gimnazjum Samorządowym imienia Noblistów Polskich. Tu nastąpi złożenie kwiatów pod dębem pamięci zamordowanego w Katyniu oficera Leona Postawki.
Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie uczniowie gimnazjum zaprezentują spektakl „Katyń: przebaczyć – tak, zapomnieć – nie”.
Ostrowiec Św.
Uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej w Ostrowcu zaplanowano na piątek. O 18.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym poległych na wschodzie. Organizatorem uroczystości jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W tym samym dniu w Galerii Fotografii w kinie Etiuda odbędzie się spotkanie z Jackiem Kamudą, autorem powieści „Hubal”. Połączone będzie z prelekcją dotyczącą związków rodziny Dobrzańskich z Ostrowcem i projekcją etiudy filmowej Fundacji Ułani Króla Jana pt. „Hubal”.