Województwo świętokrzyskie przestaje być białą plamą na mapie Polski, jeśli chodzi o nauczanie dwujęzyczne w szkołach. Obecnie dwie placówki uczą biologii czy matematyki w obcym języku. To II Liceum Ogólnokształcące w Końskich oraz Szkoła Podstawowa w Bolminie.
W Kielcach jest też VI Liceum Ogólnokształcące, które przygotowuje uczniów do międzynarodowej matury. Od września przybędą przynajmniej dwie kolejne szkoły uczące różnych przedmiotów po angielsku i niemiecku.
Klasę siódmą, w której będzie prowadzone nauczanie dwujęzyczne, planuje uruchomić Szkoła Podstawowa nr 4 w Sandomierzu. Małgorzata Szuba, dyrektor placówki informuje, że w obcym języku będą wykładane biologia i geografia.
– Naszym drugim językiem będzie język angielski. Dlaczego się na otworzenie takiej klasy zdecydowałam? Bowiem języki obce odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, a uczenie się biologii czy geografii po angielsku na pewno przyspieszy też poznawanie języka obcego – uważa Małgorzata Szuba.
Szkoła właśnie ogłosiła nabór do klasy dwujęzycznej, a w przyszłości lekcji prowadzonych po angielsku przybędzie, ponieważ język ten szkolą właśnie nauczyciele matematyki, chemii, historii oraz wychowania fizycznego.
Przynajmniej jeden oddział dwujęzyczny powstanie od września również w Szkole Podstawowej w Piekoszowie. Jak mówi Barbara Karyś, wicedyrektor placówki zainteresowanie nową klasą jest bardzo duże.
– Językiem wiodącym będzie język niemiecki. Mamy specjalistów, którzy mogą w tym języku prowadzić zajęcia z geografii, informatyki, wychowania fizycznego i plastyki. Już w tej chwili mamy komplet chętnych do jednej dwujęzycznej klasy siódmej – informuje Barbara Karyś.
Starania o uruchamianie klas dwujęzycznych w naszym województwie od lat prowadzi Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jacek Wołowiec, dyrektor centrum nie kryje zadowolenia z faktu, że szkół prowadzących takie oddziały będzie więcej. Jak podkreśla dyrektor Wołowiec, centrum dalej będzie prowadziło warsztaty i konferencje metodyczne dla nauczycieli uczących w dwóch językach.
Większa popularność klas dwujęzycznych to w dużej mierze zasługa Ministerstwa Edukacji Narodowej, i przepisów, które ułatwiły szkołom tworzenie takich oddziałów.