W kolejnej audycji „Czas dla zdrowia” rozmawialiśmy o konflikcie panewkowo – udowym. To schorzenie, które nieleczone może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych biodra. Może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób starszych, także sportowców. Naszym gościem był dr Arkadiusz Koniarski, ortopeda, traumatolog ruchu ze Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie.
– Panie doktorze, co to jest konflikt panewkowo – udowy?
To niewspółmierność głowy kości udowej do panewki. O tym schorzeniu mówimy wówczas, gdy głowa z szyjką kości udowej jest za duża i nie mieści się w panewce. Wówczas w czasie ruchu uszkadza chrząstkę wewnątrz tej panewki i otaczający ją obrąbek. O konflikcie panewkowo – udowym mówimy także wtedy, gdy panewka jest zbyt głęboka (często ze skostniałym obrąbkiem) i za głęboko obejmuje głowę kości udowej. Te nieprawidłowości prowadzą do uszkodzeń zarówno na głowie kości udowej, jak i wewnątrz panewki.
– Czy wiadomo, jak wielu Polaków cierpi na konflikt panewkowo – udowy?
W Polsce nie ma prowadzonych statystyk, które mówiłyby o tym, jak często występuje to schorzenie. Jest to natomiast bardzo powszechny problem. Świadczy o tym chociażby to, że 10 lat temu w Stanach Zjednoczonych wykonywało się poniżej 10 tysięcy tego typu operacji rocznie, a w tej chwili wykonuje się ich już prawie 200 tysięcy. Na konflikt panewkowo – udowy dziesięć razy częściej choruje rasa biała niż żółta. Z kolei znacznie częściej choruje rasa czarna, niż rasa biała. Na świecie to schorzenie leczy się od 15 lat.
– Jakie są przyczyny tego schorzenia?
To nieleczone złuszczenie lub nawet efekt leczenia złuszczenia głowy kości udowej. Jeżeli głowa tej kości zsuwa się między 8 a 12 rokiem życia, wówczas szybko musimy ustabilizować dziecku tę głowę.
– Jak się objawia choroba?
To przede wszystkim ból w pachwinie nasilający się często po dłuższym siedzeniu lub po wzmożonej aktywności fizycznej, często po jeździe na rowerze (szczególnie jeśli jeździmy pod górkę) lub po dłuższym prowadzeniu samochodu.
– W jaki sposób się leczy konflikt panewkowo – udowy?
U 40% moich pacjentów, którzy się do mnie zgłaszają z bólem kolana, po wykonaniu u nich specjalistycznych badań stwierdzam konflikt panewkowo – udowy. Leczenie tego schorzenia, to przede wszystkim leczenie artroskopowe, czyli taki pacjent musi przejść operację. Nie jest jednak po niej unieruchomiony. Prosimy zazwyczaj tylko pacjentów, by cztery tygodnie po zabiegu poruszali się przy pomocy kul i unikali głębokich zgięć. Później, około 5 – 6 miesięcy trwa jeszcze rehabilitacja z fizjoterapeutą. Po takim czasie pacjent wraca do pełnej aktywności.