Sztuka „Rzeka pełna mleka” Krzysztofa Bizio zainauguruje w najbliższą sobotę cykl spotkań w kieleckim „Kubusiu”. Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”.
Sztuka „Rzeka pełna mleka” Krzysztofa Bizio zainauguruje w najbliższą sobotę cykl spotkań w kieleckim „Kubusiu”. Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”.
– Taka forma kontaktu ze sztuką teatralną jest zupełnie inna, ale przez to ciekawsza. Podczas czytania dzieci muszą bardziej się zaangażować, więcej sobie wyobrazić i dopowiedzieć, niż podczas przedstawienia, które znają w tradycyjnej formie – powiedziała nam kierownik literacki teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Jolanta Świstak.
Sztuka „Rzeka pełna mleka” to przewrotna historia dwóch szczecińskich kotów – Figaro i Tytusa. Znudzeni monotonią swojego życia postanawiają wyruszyć w podróż dookoła świata i odnaleźć rzekę pełną mleka. Koci wędrowcy przemierzają glob znajdując się m.in. na Syberii, w Indiach czy Andach, a po drodze doświadczają wielu przygód, poznając przy tym krewnych ze swojej ogromnej kociej rodziny.
Jolanta Świstak podkreśla, że tekst napisany przez Krzysztofa Bizio to pouczająca historia dla dzieci i młodzieży.
– Mówi o dobrze znanej prawdzie, że podróże kształcą, ale również zwracają uwagę na to, że często nie zauważamy tego, co mamy obok – dodaje.
Krzysztof Bizio, dramatopisarz i prozaik zadebiutował w 2000 roku sztuką „Porozmawiajmy o życiu i o śmierci”. Kolejne jego teksty to m.in. „Lament” i „Toksyny”, jest również autorem słuchowisk. W 2004 został wyróżniony w konkursie programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS na najlepsze słuchowisko radiowe za tekst „Śmieci”. W tym samym roku zadebiutował jako autor opowiadań tomem „Zresztą latem wszystkie kwiaty są takie piękne”.
Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16.00 w siedzibie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Akcja „Dotknij Teatru” powstała w 2012 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Instytutu Teatralnego imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie – Macieja Nowaka. Do tej pory w inicjatywie wzięło udział ponad 80 miast i zostało zorganizowanych prawie 3000 wydarzeń artystyczno-edukacyjnych. W tym roku obchody potrwają do 15 kwietnia.
Program cyklicznych spotkań:
Niedziela (8 kwietnia), godzina 17.00:
Warsztaty plastyczne z studentami UJK, którzy pokażą dzieciom, jak stworzyć lalkę teatralną, przy wykorzystaniu rzeczy, które są już niepotrzebne.
Niedziela (15 kwietnia), godzina 12.00:
Inscenizowane czytanie sztuki „Kluk” Maliny Prześlugi. To historia pewnego kruka o imieniu Kluk, który zamiast budzić strach i grozę, wywołuje jedynie śmiech i litość. Główny bohater ma również zdumiewające plany i cele, bowiem m. in. nie chce on zwiastować złych wydarzeń, a po prostu pracować na poczcie.