Kielecki system wspierania rodziny będzie inspiracją do wprowadzenia podobnych rozwiązań przez władze Pardubic. Urzędnicy z tego czeskiego miasta, będą przez dwa dni poznawać jego założenia. Uczestnicy szkolenia zapoznają się między innymi z systemem pieczy zastępczej, działającym w stolicy Świętokrzyskiego.
Jiri Pitas z SKP Centrum, pardubickiej organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą społeczną przyznaje, że rozwiązanie realizowane w Kielcach są chwalone przez różne instytucje. Właśnie dlatego urzędnicy zdecydowali się przyjechać do Polski na szkolenie.
Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zapowiada, że chce pokazać czeskiej delegacji rozwiązania dotyczące wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej. W jego opinii, partnerzy z Pardubic są nimi bardzo zainteresowani. – Zależy im między innymi na sprawdzeniu, jak działają u nas mieszkania treningowe dla wychowanków pieczy zastępczej, a także dla matek z dziećmi opuszczających ośrodki wsparcia – dodaje.
Jednym z nowatorskich rozwiązań realizowanych w naszym mieście jest odchodzenie od domów dziecka, na rzecz mniejszych jednostek. Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc przekonuje, że korzystają na tym podopieczni. – Naturalną potrzebą każdego człowieka od urodzenia jest bycie członkiem rodziny. Najbliższą formą tej naturalnej instytucji jest mała forma w postaci rodziny zastępczej. Dom dziecka, w którym mieszka kilkadziesiąt osób jest w gruncie rzeczy internatem, molochem w którym człowiek się źle czuje. Pobyt w takim domu kształtuje człowieka na całe życie, niestety często negatywnie – dodaje Andrzej Sygut. W wizycie studyjnej biorą udział przedstawiciele administracji publicznej z Pardubic.