Województwo świętokrzyskie jest na niechlubnym, drugim miejscu w Polsce pod względem zachorowalności na gruźlicę, a mężczyźni z naszego regionu zapadają na tę chorobę najczęściej w kraju.
Pan Rafał, u którego specjaliści zdiagnozowali gruźlicę, przestrzega, że choroba jest bardzo podstępna.
– Zaniedbałem zdrowie, odżywianie się, nie prowadziłem zdrowego stylu życia. Do szpitala trafiłem 9 marca, ale choroba rozwijała się od dwóch, trzech miesięcy. Główne objawy to były słabość, duszność, duże poty w nocy i gorączka. Jestem osobą chorą na gruźlicę, prątkującą, która zaraża. Teraz, po wdrożeniu leczenia i przyjęciu leków czuję się już lepiej – mówi pan Rafał.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze podpisał dziś z urzędem marszałkowskim umowę na dofinansowanie projektu, dzięki któremu kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu zostanie przebadanych pod kątem występowania gruźlicy.
Najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością organizmu, nadużywające alkoholu, bezdomni, chorzy na cukrzycę, pacjenci z przewlekłą chorobą nerek oraz chorzy onkologicznie, którym w ramach terapii podawane są leki biologiczne. Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor lecznicy w Czerwonej Górze, chory na gruźlicę może nieświadomie zarazić nawet 20 osób, które będą mieć z nim kontakt.
– Jeżeli chodzi o liczbę osób chorych na gruźlicę w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, średnia krajowa to 17 osób, w naszym regionie aż 23 – dodaje Youssef Sleiman.
– Szpital nawiąże współpracę z gminnymi ośrodkami zdrowia, przychodniami i ośrodkami pomocy społecznej, do których roześle ankiety poświęcone gruźlicy – informuje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Projekt obejmuje cztery lata i będzie polegał na wyselekcjonowaniu grupy osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia u nich gruźlicy. Zakładamy, że badaniami objętych zostanie około 12 tysięcy osób – dodaje Adam Jarubas.
Jeżeli u osoby, która wypełni ankietę będzie podejrzenie, że jest chora na gruźlicę, zostanie skierowana na prześwietlenie płuc i badanie immunologiczne. Jeżeli wyniki potwierdzą podejrzenia chory otrzyma skierowanie do specjalisty. Wartość projektu, to 2 mln 700 tys. zł, z tego wkład własny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze wynosi blisko 273 tys. zł. Reszta środków pochodzi z Unii Europejskiej.