Osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu krążenia bardzo często wiążą pogorszenie samopoczucia ze zmianami pogody. W jakim stopniu wahania ciśnienia oraz temperatur mogą wpływać na nasze samopoczucie oraz stan serca? Na ten temat rozmawiamy z doktorem nauk medycznych Jarosławem Kossakiem – specjalistą kardiologiem.
Panie doktorze w ostatnich dniach pogoda jest bardzo chimeryczna. Raz pada śnieg z deszczem, raz świeci słońce. Rano jest minus 1 stopień, a w południe już plus 15. Jak taka pogoda wpływa na nasze samopoczucie?
Niestety pogoda może mieć naprawdę duży wpływ na to jak się czujemy. Słusznie pani zauważyła, że ostatnio pogoda jest bardzo zmienna. Obserwujemy nie tylko duże wahania temperatur, ale także znaczne skoki ciśnienia atmosferycznego. Takie zmiany szczególnie ciśnienia wpływają na nasz układ krążenia i serce. Jak dowodzą badania naukowców, ponad 50 proc. odczuwa zmiany pogody w pogarszającym się samopoczuciu. Skoki ciśnienia w atmosferze czy też temperatur mogą być groźne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim mogą wpływać na skoki ciśnienia w organizmie. W dodatku nie da się tego tak jednoznacznie przełożyć. Jeśli na zewnątrz jest niskie ciśnienie to wcale nie oznacza, że i my będziemy mieli niskie ciśnienie, u niektórych może być wręcz odwrotnie a więc ciśnienie wysokie.
Ważne jest to, by osoby, które mają wahania ciśnień lub chorują na choroby układu krążenia regularnie badały sobie ciśnienie.
Jednym słowem warto zadbać o siebie i regularnie mierzyć w tym trudnym okresie ciśnienie?
Dokładnie, to bardzo ważne, by sprawdzać stan swojego ciśnienia. Dotyczy to nie tylko osób już chorujących, ale także tych, które zaczynają u siebie obserwować jakieś objawy. Dzięki regularnej kontroli nie przeoczymy sygnałów, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę. Takie pomiary ciśnienia nie powinny być problemem tym bardziej, że dziś już praktycznie w każdym domu są aparaty służące do pomiarów ciśnienia.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Czy są jakieś ogólne zasady?
Jest kilka wskazówek, których powinniśmy przestrzegać. Przede wszystkim, ciśnienie należy mierzyć na siedząco. Nie powinno się dokonywać pomiarów po wysiłku fizycznym. Musimy być wyciszeni i spokojni. Jeśli pomiar odbiega od normy, powtórzmy go po kilku lub kilkunastu minutach. Warto także zapisywać wyniki pomiarów w notesie. Dzięki takim zapiskom specjaliście łatwiej będzie wdrożyć właściwe leczenia.
Czy przy takich wahaniach pogody należy zrezygnować ze spacerów?
Absolutnie nie. Ruch fizyczny jest świetnym sposobem na zachowanie zdrowia i kondycji. Możemy nieco skrócić czas spaceru, ale nie zalecam rezygnowania z wychodzenia na świeże powietrze. Zwalnia nas z tego jedynie naprawdę zła pogoda, jak ulewny deszcz czy silny wiatr. Pamiętajmy też o właściwej diecie, która ma ogromny wpływ na stan zdrowia naszego serca.
Posłuchaj rozmowy: