Sześć osób oskarżyła Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie o przekroczenie uprawnień i korupcję w związku z planami inwestycyjnymi na gruntach Gminy Połaniec. Są wśród nich: obecny burmistrz Połańca i były poseł PSL Andrzej P.
Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Kielcach. Jak informuje Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej, akt oskarżenia obejmuje sześć osób, w tym: burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka T., prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i byłego prominentnego posła PSL – Andrzeja P., przedsiębiorcę z Warszawy Dariusza M., byłego prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. Cezarego T., byłego wiceprezesa tej strefy Zdzisława K. i byłą prokurent strefy Annę J.
Jak ustalili śledczy, plany przewidywały przejęcie przez spółkę Nemex zarządzaną przez przedsiębiorcę z Warszawy Dariusza M. gminnych nieruchomości w Połańcu i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii. Firma Nemex miała tam zbudować zakład i stworzyć tysiąc miejsc pracy. Do realizacji tych planów nie doszło.
– Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2013 – 2014 były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Andrzej P. w rozmach z warszawskim przedsiębiorcą Dariuszem M. powoływał się na wpływy w urzędzie, a przede wszystkim u burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. W zamian za obietnicę korzyści majątkowych podjął się załatwienia korzystnego dla przedsiębiorcy rozstrzygnięcia przetargu na użytkowanie wieczyste nieruchomości Gminy Połaniec – powiedział Arkadiusz Jaraszek.
Według prokuratury Andrzej P. podjął się również pośrednictwa w uzyskaniu przez firmę Dariusza M. dofinansowania budowy farm fotowoltaicznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Udzielona przez Dariusza M. obietnica korzyści majątkowej dotyczyła powołania Andrzeja P. na prezesa dwóch firm i wypłacenia mu 2 proc. prowizji od wartości dofinansowania przez NFOŚiGW w Warszawie.
Kolejny zarzut wobec Andrzeja P. dotyczy przekroczenia uprawnień podczas przyjmowania i rozpoznawania wniosku o udzielenie dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Kielcach.
Z kolei burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek T. został oskarżony o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. Cezary T. oraz były wiceprezes Zdzisław K. zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień podczas wydawania zezwolenia dla firmy Dariusza M. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice i wydanie tego zezwolenia pomimo wad uniemożliwiających jego wydanie.
Przedsiębiorcy Dariuszowi M. prokurator zarzucił oferowanie Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej.
Anna T. została oskarżona o składanie fałszywych zeznań, które miały służyć za dowód w postępowaniu karnym.
Śledztwo w tej sprawie prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.
Komentując dzisiejsze doniesienia prokuratury poseł PiS Krzysztof Lipiec stwierdził, że jest to efekt rządów Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie świętokrzyskim i dawanie przyzwolenia ze strony jej lidera – marszałka Adama Jarubasa na praktyki, jakie zostały opisane w akcie oskarżenia. To wyraz jednej wielkiej nieuczciwości, kumoterstwa i zabiegania o własne interesy, a nie interes publiczny powiedział parlamentarzysta. Jak dodał Krzysztof Lipiec, obiecywanie tysiąca miejsc pracy to wielka nieuczciwość wobec wyborców i mieszkańców regionu.
Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach informuje, że akta sprawy wpłynęły do Sądu Rejonowego 26 marca. Termin pierwszej rozprawy powinien być znany do końca kwietnia. W sprawie zebranych jest 45 tomów akt. Sąd będzie miał do przesłuchania kilkudziesięciu świadków.
W ramach inwestycji realizowanej przez firmę Nemex miało powstać tysiąc nowych miejsc pracy, udziały w przedsiębiorstwie miał m.in członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik. W czerwcu 2017 roku w wyniku działań CBA zatrzymano pięć osób, w tym byłego posła PSL i burmistrza Połańca. W mieście wprowadzono w tym czasie zarząd komisaryczny. Wobec podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe.