Wielka Sobota w Kościele katolickim to nie tylko dzień, w którym święci się pokarmy na stół wielkanocny. To też czas nawiedzania Grobu Pańskiego. Zgodnie z polskim zwyczajem po liturgii wielkopiątkowej Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do symbolicznego grobu. Od tego momentu przy grobie Jezusa stoją warty, a wierni przychodzą do kościołów, by adorować Najświętszy Sakrament.
Każdy z grobów pańskich ma inny charakter. W tym roku w wielu miejscach nawiązują one do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak jest w przypadku grobu pańskiego, który przygotowano w bazylice katedralnej.
Wierni, którzy go odwiedzają, podkreślają jego patriotyczny charakter. Centralne miejsce w grobie zajmuje monstrancja z Najświętszym Sakramentem na tle konturów Polski. Rozciągnięto także płótno układające się w barwy narodowe. Jest też korona cierniowa, która ukazuje to, co nasza ojczyzna wycierpiała aż do odzyskania niepodległości. Nasi rozmówcy zwracają także uwagę na podniosłość dzisiejszego dnia. W ich opinii Wielka Sobota jest przepełniona modlitewną zadumą. Z drugiej strony zaznaczają także, że jest to także dzień, w którym czuje się już narastającą radość pożegnania z Wielkim Postem i nadchodzących świąt.
Kazimierza Wielka:
Kaplica, w której wierni adorują najświętszy sakrament, odwołuje się w swojej symbolice do tegorocznego jubileuszu stulecia niepodległości.
– Grób został tak zaprojektowany i wykonany, by zmartwychwstanie Jezusa, podkreśliło również element walki i cierpienia tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę – tłumaczy siostra Izabela Stępa, zakrystianka.
W kaplicy, w której spoczywa ciało Chrystusa, znajduje się polska flaga, która łączy jego figurę ze stojącym nieopodal krzyżem. Pod nim ustawiono dwa kamienie z napisami dwóch granicznych dat: 1918 i 2018. Całość wypełniają kwiaty i elementy oświetlenia.
– Cały grób utrzymany jest w tonacji komponującej z barwami narodowymi – dodaje siostra Izabela Stępa.
Ostrowiec:
Jak zaznaczają mieszkańcy Ostrowca, najważniejsze w czasie Świąt Wielkiej Nocy jest przygotowanie serca na spotkanie z Jezusem poprzez spowiedź i modlitwę. Dekoracje, przy których najważniejszy jest Najświętszy Sakrament, to miejsce modlitwy, czuwania i refleksji.
Jak zaznacza ksiądz Mirosław Nakonieczny, wikariusz parafii świętego Machała można zauważyć także, że tradycje wielkosobotnie przekazywane są dzieciom. Podczas adoracji, która wczoraj trwała do północy, a dziś od szóstej rano, można zauważyć wiele modlących się osób. Tradycje Wielkanocne należą do najsilniej zakorzenionych w wierze chrześcijańskiej, stąd tak duża liczba parafian.
Pińczów:
Z kolei kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie wypełnił się żółtymi tulipanami. W świątyni jest ich ponad 700. Sam grób również nawiązuje do tegorocznego jubileuszu niepodległości. Jak mówi ks. Krzysztof Gibas, wikariusz parafii, w tle grobu znajduje się duży brzozowy krzyż przypominający o mogiłach żołnierzy walczących o wolność ojczyzny.
– Chrystus spoczywa pod pokrywą w kształcie krzyża, która jest cieniem brzozowego krzyża. Cień ma nam przypominać, że Chrystus jest zawsze przy nas jak dobry przyjaciel, który prowadzi nas po ścieżkach naszego życia – wyjaśnia ks. Krzysztof Gibas.
Całość grobu wypełniają kwitnące drzewa. Adoracja przed Grobem Pańskim w Pińczowie potrwa do północy.
Skalbmierz:
Natomiast Grób Pański w kościele w Skalbmierzu, jak tłumaczy proboszcz ks. Marian Fatyga, ma przywoływać wiernym pamięć o dekalogu.
– W tle grobu pozostają dwie kamienne tablice z trzema przykazaniami, które odnoszą się do Pana Boga i z siedmioma, które odnoszą się do człowieka. To wezwanie do prawdy i wierności Bożym przykazaniom, bo tylko w ten sposób będziemy szczęśliwi, jeśli będziemy wierni Chrystusowi – podkreśla duchowny.
Wierni ze Skalbmierza, którzy modlili się przed Najświętszym Sakramentem, mówili, że modlitwa przy Grobie Pańskim powala im wyciszyć się przed świętami. Wśród nich była m.in. Ewa Kalinowska. Jak powiedziała, modlitwa przez grobem Chrystusa pozwala zgłębić najważniejsze tajemnice wiary.
– To wielkie przeżycie dla każdego chrześcijanina. Nasz Pan umarł, a Zmartwychwstanie dopiero jutro. Dwa tysiące lat temu nie było go przez trzy dni z Maryją i apostołami, którzy odczuwali z tego powodu wielką pustkę. My również musimy przed świętami przeżyć tę pustkę, byśmy jutro mogli już czuć tylko wielką radość – powiedziała Ewa Kalinowska.
Grób Pański w Skalbmierzu uzupełniają elementy dekoracyjne i kwiaty. W tle znajduje się duży obraz przedstawiający scenę ukrzyżowania.