Dziś obchodzimy Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym wierni wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jak wyjaśnia ksiądz Mirosław Cisowski rzecznik kieleckiej kurii diecezjalnej, to jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się mszy świętej. W kościołach natomiast odbywa się specjalna liturgia wielkopiątkowa.
– Liturgia Męki Pańskiej składa się z kilku części. W kościołach odczytywane są fragmenty ewangelii według św. Jana. Kolejnym elementem jest modlitwa wiernych, w której Kościół obejmuje potrzeby całego świata, również osób niewierzących. Centralnym elementem liturgii jest odsłonięcie i adoracja krzyża oraz komunia święta – dodaje.
Jak informuje ksiądz Rafał Dudała, duszpasterz akademicki Wielki Piątek, to oprócz Środy Popielcowej, jeden z dwóch dni w roku, kiedy katolików obowiązuje post ścisły.
– Do jego przestrzegania zobowiązani są wszyscy wierni, pomiędzy 18, a 60 rokiem życia. Według prawa kanonicznego obowiązuje wówczas ograniczenie w spożywaniu posiłków do trzech. Żaden nie może zawierać mięsa. To ograniczenie obowiązuje również osoby, które ukończyły 14 rok życia – dodaje.
Jak podkreśla ksiądz Rafał Dudała, ograniczenie i wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów powinna nieść ze sobą przede wszystkim wymiar duchowy.
Pytani przez naszego reportera mieszkańcy Kielc, w większość zapewniają, że w tym dniu zazwyczaj starają się przestrzegać postu. W większości spożywają wówczas tylko trzy posiłki, w tym raz do syta, wybierając najczęściej ryby i pokarmy bezmięsne.
W kieleckiej Katedrze liturgia wielkopiątkowa rozpocznie się odprawione nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godzinie 17.00. Następnie rozpocznie się Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej, podczas której kapłani i wierni oddadzą cześć Krzyżowi znakowi zbawienia. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup Marian Florczyk.