Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek w kościołach nie są odprawiane msze święte, natomiast wierni gromadzą się na nabożeństwach upamiętniających mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W Bazylice Katedralnej w Kielcach o godzinie 8.00 księża i alumni odśpiewają poranną Jutrznię. Przez cały dzień wierni adorować będą Najświętszy Sakrament.
Natomiast wieczorem o 17.00 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po nim, rozpocznie się Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej, podczas której kapłani i wierni oddadzą cześć Krzyżowi znakowi zbawienia. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup Marian Florczyk. Potem w katedrze wierni do rana będą adorować Najświętszy Sakrament wystawiony w wybudowanym w tym celu grobie pańskim. Biskup kielecki Jan Piotrowski będzie przewodniczył liturgii Wielkiego Piątku o godzinie 16.00 w bazylice mniejszej w Pacanowie.
Dziś we wszystkich kościołach odprawiane będą także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jedna z najstarszych procesji wyruszy o 12.00 z Nowej Słupi na Święty Krzyż, by drogą królewską dotrzeć do klasztoru. Od wieków tą trasę przemierzali pątnicy, by oddać cześć znajdującym się w klasztorze relikwiom. Obecnie uczestniczą w niej setki osób z całego kraju.
O 15.00 wierni dotrą do klasztoru, gdzie sprawowana będzie liturgia Wielkiego Piątku. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup Krzysztof Nitkiewicz. W nabożeństwie wezmą udział także wierni z sąsiednich diecezji czyli kieleckiej i radomskiej. – Te diecezje zawsze są blisko siebie, jedność musimy pielęgnować, bo kościół partykularny tj. sandomierski, kielecki czy radomski jest częścią kościoła powszechnego i potrzebujemy takich momentów jedności – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Hierarcha dodał, że elementem łączącym ludzi biorących udział w drodze krzyżowej jest tajemnica męki i zbawienia Jezusa. – To Chrystus nas jednoczy. Idąc przez Puszczę Jodłową na Święty Krzyż będziemy doświadczali tej jedności – stwierdził biskup Nitkiewicz.
W opactwie od setek lat przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Według źródeł historycznych w 1306 roku król Polski Władysław Łokietek podarował relikwie Krzyża benedyktynom mieszkającym w klasztorze na świętym Krzyżu. Potem przez kilka stuleci, było to największe w Polsce miejscem pielgrzymek.
Dziś relikwie są przechowywane w kaplicy Oleśnickich, której ściany zdobione są malowidłami nawiązującymi do historii Krzyża świętego.