Zmieni się przestrzeń gospodarcza i mieszkaniowa w gminie Kunów. Rada Miasta podczas dzisiejszej sesji jednogłośnie przyjęła „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Kunów”. Burmistrz Lech Łodej zaznacza, że brak tego dokumentu przez ponad 10 lat wstrzymywał rozwój inwestycji w gminie.
Studium pozwoli na opracowanie szczegółowych planów zagospodarowania dla każdego sołectwa. Dzięki temu będzie mogło rozwijać się budownictwo jednorodzinne i przemysłowe. Wnioski o odrolnienie działek i zezwolenia na budowę mieszkańcy wielu miejscowości składali w Urzędzie Gminy od kilku lat. Brak „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” nie dawał możliwości zmiany. Burmistrz Kunowa podkreśla, że na ten dokument czekali szczególnie mieszkańcy północnej części gminy. Tam słabiej rozwinięte jest rolnictwo, za to tereny są dogodne dla budownictwa domów mieszkalnych. Z kolei w centralnej części Kunowa, w okolicy ulicy Warszawskiej będzie mógł powstać sklep wielkopowierzchniowy. Na teki obiekt od dawna czekają mieszkańcy. Dotychczas nieuregulowana sytuacja kilku placów, które mogłyby zostać w ten sposób wykorzystane, powstrzymywała potencjalnych inwestorów. Jednocześnie burmistrz zaznacza, że będzie dbał o to, aby nowy obiekt był źródłem dochodu dla gminy.
Kolejnym krokiem do zmian w planach zagospodarowania przestrzennego będzie opracowanie szczegółowych planów dla każdego sołectwa. Powstawać będą sukcesywnie, najpierw dla tych wsi, z których napłynęło najwięcej wniosków o zmianę przeznaczenia działek. To m.in. Janik, Kurzacze, Miłkowska Karczma oraz część fabryczna Kunowa. Koszt sporządzenia planów dla jednego sołectwa wynosi od 20 do 30 tysięcy złotych. Jednak, jak zaznacza burmistrz, będzie to inwestycja w rozwój gminy.
Podjęcie uchwały było możliwe dzięki zatwierdzeniu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska projektu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Kunów”. To pierwszy etap opracowania Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jego brak wstrzymywał rozwój gminy. Szczegółowe opracowania, ze względu na procedury, gotowe będą za około półtora roku.