Pomnik w Wólce Bodzechowskiej w powiecie ostrowieckim znajdujący się na posesji jednego z mieszkańców wsi, został zburzony. Decyzję taką podjął Instytut Pamięci Narodowej w związku z ustawą dekomunizacyjną.
Obelisk został wzniesiony po II wojnie światowej jako upamiętnienie tego, że wieś otrzymała order Krzyża Grunwaldu II stopnia w podzięce za pomoc partyzantom. Na tablicy widniał rysunek odznaczenia oraz tekst: „Z pamięcią o tych, którzy walczyli za wolność. Nieśmiertelnym bohaterom Armii Ludowej w Wólce Bodzechowskiej. Wieczna im chwała”. Po decyzji IPN-u powstał Komitet Obrony Pomnika, który dążył do zmiany napisu, i zachowania jedynie pierwszej części inskrypcji: „Z pamięcią o tych, którzy walczyli za wolność”.
Anna Radosz, mieszkanka wsi, a także przewodnicząca SLD w gminie Bodzechów mówi, że dla mieszkańców wsi ważna była pamięć o osobach, które walczyły z niemieckim okupantem.
– Chcieliśmy zmienić napis, aby to miejsce ocalić. My, jako wieś, otrzymaliśmy wysokie państwowe odznaczenie 31 sierpnia 1945 roku za bohaterstwo w czasie wojny. Teraz mówi się, że to było niechlubne – mówi Anna Radosz.
Mieszkańcy wioski pomogli sąsiadowi w rozbiórce, jednak uważają, że pozbyli się swojego dziedzictwa. Pomnik przypominał o tym, że na tym terenie żyło wiele osób, które pomagały żołnierzom. To historia, z której są dumni.
– Nam nie przeszkadza czy to była Armia Ludowa, czy Armia Krajowa. Tu zginęli ludzie – mówi Krystyna Bogdańska.
Każdy z mieszkańców zabrał ze sobą kamień ze zburzonego pomnika. Jak mówią, historię tego miejsca będą przekazywać dalej.