W parafiach diecezji kieleckiej trwają ostatnie przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Duchowni wraz z wiernymi szykują groby pańskie, które zostaną odsłonięte w Wielki Piątek.
Ksiądz Marcin Boryń, wikariusz parafii garnizonowej w Kielcach, informuje, że grób pański w jego kościele został w tym roku umieszczony w nawie bocznej. Jego głównym motywem będzie płynące źródło. Jak mówi duchowny, ma ono charakter symboliczny. W Starym Testamencie widzimy źródło jako coś, co ożywia pustynie i nadaje jej nowy charakter. Wszystko, co znajdowało się przy rzece zaczęło ożywać. W Nowym Testamencie z boku umierającego Jezusa płynie krew i woda.
– Źródło będzie symbolizowało coś, co daje nam życie. Patrząc na nie przypominamy sobie, że Chrystus, który umarł dał nam jednocześnie szanse na zbawienie i już za chwilę będziemy patrzeć na niego jako na Zmartwychwstałego – mówi ks. Marcin Boryń.
Jak dodaje duchowny, grób jest dostosowany do architektury kościoła. W tym roku, w porównaniem z poprzednimi latami, jest zdecydowanie skromniejszy.
Ksiądz Paweł Rej, wikariusz parafii katedralnej w Kielcach, mówi, że od wielu lat groby pańskie w kościołach budowane są w konkretnej koncepcji, która ma przemówić do wiernych. W tym roku inspiracją do stworzenia grobu w katedrze są obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kapłan dodaje, że w trakcie projektowania miejsca spoczynku Jezusa duchownym zależało na prostocie i łatwości odczytania symboliki. Centralne miejsce w grobie zajmie monstrancja z Najświętszym Sakramentem na tle konturów Polski.
– Patrząc na ołtarz po prawej stronie widzimy płótno układające się w barwy narodowe. Poza tym jest plakat z symbolami narodowymi. Jest też korona cierniowa, która ukazuje to, co nasza ojczyzna wycierpiała aż do odzyskania niepodległości – mówi ks. Paweł Rej. – Poniżej znajduje się hasło przewodnie zaczerpnięte z książki „Pamięć i tożsamość” św. Jana Pawła II – „Historia wszystkich narodów niesie w sobie wezwanie, by przejść w historię zbawienia” – dodaje.
Bożena Kita od kilkudziesięciu lat zajmuje się dekoracjami w parafii Świętego Wojciecha w Kielcach. Jak mówi, ten rok kościelny poświęcony jest Duchowi Świętemu, co podkreśliła w grobie pańskim, który przygotowuje na Wielki Piątek. Jego motywem przewodnim jest hasło „Duchu Święty zapal w nas ogień miłości”. W centralnej części grobu znajdzie się podświetlany płomień, a w jego otoczeniu ułożono imitacje skał oraz kwiaty.
– Zostanie udekorowany przede wszystkim hortensjami, ale znajdzie się także miejsce dla innych kwiatów. Muszę jeszcze dokończyć oświetlenie – dodaje Bożena Kita.
Ojciec Tomasz Trawiński z Klasztoru Franciszkanów w Chęcinach mówi, że przygotowania do najważniejszych dla katolików świąt wkraczają w ostatni etap. Grób pański powstaje w kaplicy świętego Leonarda. W tym miejscu znajdzie się ciemnica, która później zostanie przekształcona w grób. Dotychczas przygotowano kwiaty oraz imitacje skał.
– To miejsce ma przypominać, że ciało Jezusa zostało złożone w grobie wykutym w skale. Kwiaty z kolei to symbol życia. Znajdują się tutaj też palmy pozostawione przez wiernych w Niedzielę Palmową, co uzmysławia nam, że Chrystus jest Mesjaszem i naszym Panem – mówi ojciec Tomasz Trawiński.
Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, natomiast kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.