Pieniądze na zakup sprzętu ratowniczego popłynęły do świętokrzyskich Ochotniczych Straży Pożarnych. Dodatkowe 5,5 miliona złotych, które trafi do naszego regionu, pochodzi z funduszu Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach samorządowcy podpisali umowy na zakup nowego sprzętu.
Zgodnie z programem przygotowanym przez resort, o wsparcie mogą się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu z całego województwa. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP.
Mikołaj Pawlak z Ministerstwa Sprawiedliwości przypomniał, że fundusze pochodzą z zasądzonych wyroków. Za te pieniądze będzie można kupić np. nożyce hydrauliczne do rozcinania pojazdów czy torby ratownicze z najnowocześniejszym sprzętem, bardzo pomocnym w udzielaniu pierwszej pomocy.
Prawie 70 tys. złotych trafi do jednostki OSP w Niewachlowie. O pieniądze ubiegały się władze Kielc. Wojciech Lubawski, prezydent miasta informuje, że za te środki zakupione zostaną nożyce hydrauliczne.
Senator PiS Krzysztof Słoń podkreślił, że OSP to jednostki, które najczęściej, najszybciej znajdują się na miejscu wypadku drogowego, czy nieszczęśliwego zdarzenia. Dlatego te pieniądze są bardzo potrzebne.
– Wspaniała inicjatywa i wspaniała odpowiedź świętokrzyskich samorządowców, którzy złożyli wnioski w terminie – dodał senator.
Są również jednostki, które nie ubiegały się o te środki. Przykładem są Starachowice. Jak mówi Marek Materek, prezydent miasta, nie starał się o te pieniądze, ponieważ jedyna Ochotnicza Straż Pożarna w gminie posiada sprzęt, który można było kupić za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Podobne argumenty wysuwają inni samorządowcy.
Jak udało się dowiedzieć Radiu Kielce, specjalny sprzęt ratowniczy nie trafi także do jednostki OSP w Lisowie w Gminie Morawica, gdzie prezesem jest Michał Godowski, starosta kielecki z PSL. Samorządowiec przekonuje, że decyzja o tym, aby nie ubiegać się o środki, nie jest podyktowana względami politycznymi. Jak zaznacza, strażnica posiada specjalne nożyce do rozcinania pojazdów. Na zakup defibrylatora nie pozwoliły procedury, ponieważ druhowie nie są przeszkoleni do jego obsługi.
W całym kraju na doposażenie OSP Ministerstwo Sprawiedliwości przekaże 100 mln złotych. W województwie świętokrzyskim działa ponad 860 jednostek OSP.