Wystawę najlepszych prac dyplomowych architektów zaprezentowano dziś w budynku Politechniki Świętokrzyskiej. Wśród wyróżnionych projektów są m.in. rewitalizacja wyspy w Szczecinie oraz rewitalizacja terenów kieleckiej fabryki SHL. Ten drugi projekt zdobył nagrodę miasta Kielce.
Patrycja Iwańska-Bęben, jego autorka mówi, że zależy jej na tym, żeby miasto wyglądało coraz ładniej i dobrze się rozwijało. Na terenie SHL zaprojektowała między innymi mieszkania, centrum sportowe, bibliotekę i przedszkole. Ale też muzeum SHL, które upamiętniałoby zakład.
Patrycji Iwańskiej-Bęben nagrodę wręczył Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc. Jak mówi, w SHL przepracował 20 lat, więc jest bardzo związany emocjonalnie z zakładem.
– Firma SHL w przyszłym roku będzie obchodzić stulecie swojego istnienia, tym bardziej podziwiam odwagę pani architekt, która śmiało chce zmienić oblicze tej części miasta. To musiał zrobić człowiek młody, ja bym nie miał odwagi tak zmieniać świata – twierdzi Tadeusz Sayor.
Młodzi twórcy dostali również nagrody od rektora Politechniki Świętokrzyskiej oraz dziekana Wydziału Budownictwa i Architektury. Swoje nagrody wręczyło również Stowarzyszenie Architektów Polskich. Wojciech Gwizdak, prezes kieleckiego oddziału SARP tłumaczy, że sam głosował na projekty, które starały się rozwiązać jakiś problem. Przykładem może być projekt rewitalizacji Wyspy Jaskółczej w Szczecinie, którego autorką jest Monika Giersz.
Jak mówi autorka, to temat wyzwanie, bowiem dotyczy i samej wyspy, jak i zabytkowego nabrzeża. Zależało jej na tym, żeby rewitalizacja była związana z wodą, dlatego wybrała Szczecin.
Projekt Moniki Giersz znalazł się wśród 25 najlepszych prac dyplomowych w całym kraju i weźmie udział w finale konkursu Stowarzyszenia Architektów Polskich „Dyplom roku”, który odbędzie się 6 kwietnia w Gdańsku.
Wystawę najlepszych prac dyplomowych można oglądać na pierwszym piętrze Budynku A Politechniki Świętokrzyskiej.