W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczął się demontaż tablicy na pomniku „Krzyża Grunwaldu”. Obelisk stojący na skwerze przy Alei 3 Maja upamiętnia nadanie miastu w 1970 r. Krzyża Grunwaldu II Klasy.
Na kamiennym obelisku, widnieje napis odwołujący się do rewolucyjnych walk klasy robotniczej Ostrowca Świętokrzyskiego o wyzwolenie narodowe i społeczne, oraz udziału całego społeczeństwa w walce z hitlerowskim najeźdźcą i wkładu w budownictwo socjalistyczne Polski Ludowej.
Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną pomnik do końca marca powinien zostać usunięty. Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek informuje, że ratusz zdecydował się jedynie na usunięcie napisu. Spowodowane jest to względami finansowymi. Bryła pomnika waży kilka ton i jego usunięcie wiązałoby się ze znacznymi nakładami.
Jak dodaje część mieszkańców, sugerowała, by monument przenieść w inne miejsce, ale na razie takiego nie znaleziono.
O pozostawienie pomnika „Krzyża Grunwaldu” w niezmienionej formie apelowali przedstawiciele lokalnej lewicy. Z kolei przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek wnioskowała o przeprowadzenie referendum wśród mieszkańców w tej sprawie.
Wcześniej decyzją ostrowieckiej Rady Miasta zmienione zostały nazwy niektórych ulic: Wandy Wasilewskiej na Wisławy Szymborskiej, Lucjana Rudnickiego na Mariana Raciborskiego i Leona Kruczkowskiego na Rodzinną.
Z kolei decyzją wojewody ulica Józefa Gulińskiego została przemianowana na Antoniego Hedy ” Szarego” a Stanisława Brody na Eugeniusza Kwiatkowskiego. Nazwę zmieniło także osiedle XXV-lecia PRL na osiedle Spółdzielców.