Jak przeżyć Wielki Tydzień, aby zrozumieć jego sens w naszym życiu i nie zagubić się w gorączce przedświątecznych przygotowań? Ordynariusz diecezji kieleckiej, biskup Jan Piotrowski powiedział na antenie Radia Kielce, że przed nami wyjątkowy czas.
– Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas – podkreślił biskup Piotrowski.
Jego zdaniem wiele rodzin przeżywa Święta Wielkanocne zubożając ich treść, dlatego warto tak rozłożyć swoje obowiązki, aby pod koniec Wielkiego Tygodnia nie zajmować się już porządkami i nie biegać po sklepach, ale przygotowywać się do głębokiego wejścia w Triduum Paschalne.
– Nie pozwólmy, by tak stało się w naszych rodzinach. W natłoku obowiązków, pracy, nauki, należy dokonać właściwego wyboru. Dajmy sobie chwilę wytchnienia, bo dziś czas jest bezcennym darem. Chrystus Czeka i puka do nas. Warto wyciszyć się, duchowo dostroić do wydarzeń opisywanych przez Ewangelistów – mówi hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski zachęcił słuchaczy Radia Kielce do aktywnego udziału we wszystkich wydarzeniach związanych z Wielkim Tygodniem.
– Przed nami Misterium Męki Pańskiej, które przejdzie jutro ulicami Kielc. Kościół jest wspólnotą i jeśli nas nie będzie w czasie takich zgromadzeń, ta wspólnota nie będzie pełna – mówi ordynariusz diecezji kieleckiej.
Jak dodał, sprawa świadectwa wiary jest bardzo ważna, również w kontekście dzielenia się w tym czasie z potrzebującymi.
Gość Radia Kielce zachęcił też do dokonania rachunku sumienia.
– Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę, jednak osoby, które jeszcze tego nie zrobiły mogą skorzystać z Nocy Konfesjonałów – powiedział.
W akcję włączyły się kieleckie kościoły m.in. św. Józefa Robotnika, Bazylika Katedralna i kościół św. Boromeusza na Karczówce.