W Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Rezerwacie Krzemionki trwa II Seminarium Archeologiczne. Do powiatu ostrowieckiego przyjechali naukowcy i badacze zajmujący się tematyką krzemienia, poruszane są problemy badawcze związane z czasami neolitu i brązu na terenach Polski. Są to specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego, Rzeszowskiego, Jagiellońskiego, czy Polskiej Akademii Nauk.
Część ekspertów w przeszłości prowadziła badania w Krzemionkach i okolicach, m.in. doktor Janusz Budziszewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2011 roku wykorzystywał nowe technologie do inwentaryzacji kompleksu kopalni krzemienia na tym terenie. Jak mówi, Krzemionki to fascynujące miejsce dla archeologów, nie tylko ze względu na historię. Krzemionki są jedną z największych i najlepiej zachowanych kopalni tego typu w Europie.
– Wokół są pracownie, w których przerabiano krzemień, obozowiska, a także prawdziwe wiejskie solidne osadnictwa, od Ćmielowa i Ostrowca w stronę Opatowa. Tych osad jest bardzo dużo - mówi archeolog.
Profesor Jacek Lech w minione wakacje prowadził badania wykopaliskowe w kopalni Borownia. Jak powiedział, w kontekście starań o wpisanie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO, konieczne są badania całego regionu, czyli stanowisk sąsiadujących z Krzemionkami.
– Region daje nam większe szanse, że uzyskamy ten wpis, dlatego podjęliśmy badania w Borowni - tłumaczy profesor.
Dziś ich wyniki przedstawił kolegom po fachu. Zapowiada, że kolejne odbędą się w tym roku w trzeciej ważnej kopalni Korycizna, która znajduje się w pobliżu Ożarowa, na granicy dwóch powiatów.
– Co prawda są to dużo mniejsze obiekty, ale Borownia w niektórych miejscach jest zachowana fenomenalnie w niektórych miejscach, nawet lepiej niż w Krzemionkach – mówi profesor Jacek Lech.
Jak dodał, krzemień pasiasty z tych terenów był towarem pożądanym, idealny do wyrabiania np. siekier. Docierał aż po Bałtyk, na Morawy, wschodnie granice Niemiec. Posiadanie narzędzi z krzemienia pasiastego świadczyło o wysokim statusie społecznym.
Seminarium zakończy się w niedzielę, jednak przed wyjazdem archeolodzy wybiorą się na sesje terenowe w rezerwacie Krzemionki oraz na pole górnicze kopalni Borownia w Rudzie Kościelnej.