„Misjonarz Afryki. In nomine Domini” – to tytuł wystawy przybliżającej postać księdza kardynała Adama Kozłowieckiego, jednego z najbardziej zasłużonych apostołów Afryki na ziemi zambijskiej w XX wieku. Została ona zaprezentowana w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej UJK.
Koordynator ekspozycji Andrzej Pruś z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że jest to wystawa poświęcona bardzo szlachetnej i pracowitej osobie, która pozostawiła po sobie wielki dorobek.
– Takie wydarzenia szczególnie w kontekście zbliżających się świąt jest bardzo istotne – zaznaczył.
Wystawę poświęconą księdzu kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu przygotowali wspólnie: klub radych PiS Sejmiku Świętokrzyskiego i Marszałek Województwa Podkarpackiego, natomiast jej głównym organizatorem jest Fundacja „Serce bez granic”.
Ekspozycja przybliża postać kardynała-jezuity, misjonarza, działającego przede wszystkim w Zambii. Oprócz kilkunastu plansz ze zdjęciami, wystawa jest uzupełniona częścią multimedialną. Widzowie, którzy ją obejrzeli, podkreślali, że mogą się z niej wiele dowiedzieć.
Na otwarciu był również obecny ordynariusz kielecki biskup Jan Piotrowski, który osobiście znał księdza kardynała Adama Kozłowieckiego. Ordynariusz był w grupie misjonarzy, która witała kardynała na lotnisku Okęcie.
– Zapamiętałem go jako człowieka ciepłego i pełnego humoru, który cały czas, pomimo pełnionych stanowisk, dostrzegał ludzi dookoła siebie, będąc szczególnie wrażliwym na chorych i cierpiących – podkreślił.
Ekspozycja była już prezentowana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Organizatorzy chcą, aby dotarła ona również w inne zakątki naszego regionu. Wystawę można oglądać do trzeciego kwietnia.
Ksiądz Kardynał Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 roku w Hucie Komorowskiej. 24 maja 2007 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy misyjnej, działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy, a także patriotyczną postawę rozstawiającą imię Polski w świecie.