W Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Rezerwacie Krzemionki rozpoczęło się II Krzemionkowskie Seminarium Archeologiczne. Podczas trzech dni dyskusji naukowcy z różnych ośrodków uniwersyteckich, a także pracownicy muzeów poruszą różne tematy związane z czasami neolitu i brązu w różnych częściach Polski – informuje dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Włodzimierz Szczałuba.
- To spotkanie ma za zadanie wymiany informacji na temat prowadzonych badań naukowych i ich wyników związanych z tematyką krzemienia, także pod kątem wpisania Krzemionek na listę UNESCO – tłumaczy dyrektor muzeum.
W seminarium bierze udział m.in. doktor Janusz Budziszewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który od wielu lat zajmuje się badaniem pradziejowych kopalni krzemieni. Swoje badania prowadził także w rezerwacie Krzemionki. Uważa, że to fascynujące miejsce dla archeologów, nie tylko ze względu na historię. Krzemionki są jedną z największych i najlepiej zachowanych kopalni tego typu w Europie.
– Krzemionki są tylko perłą w koronie. Na obszarze lasów wokół nich znajduje się jeszcze 10 kopalń krzemienia pasiastego, wszystkie z końca epoki kamienia, początku epoki brązu. One wszystkie razem tworzą jeden z najciekawszych kompleksów tego typu zabytków w Europie – mówi archeolog.
Jak mówi dr Janusz Budziszewski, seminarium daje możliwość wymienienia opinii oraz pomysłów na dodatkowe badania ważnych archeologicznie stanowisk. Dodaje, że Krzemionki są w kraju najlepiej zbadanymi kopalniami krzemienia.
W seminarium udział biorą naukowcy m.in. z Instytutu Archeologii UKSW, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Archeologii PAN. Ponadto głos zabiorą pracownicy Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Spotkanie zakończy się w niedzielę.