Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty chce zachęcić rodziców oraz nauczycieli do odwiedzania punktów konsultacyjnych, które działają w szkołach oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych na terenie województwa. Takich miejsc jest w naszym regionie 24. Specjaliści, którzy w nich dyżurują udzielają porad w zakresie problemów dzieci niepełnosprawnych, uczących się w tak zwanej szkole masowej.
Jak mówi Kazimierz Mądzik, w przyszły wtorek odbędzie się dzień otwarty punktów konsultacyjnych.
Jak tłumaczy kurator, konieczne jest promowanie tak zwanej edukacji włączającej. Uczniowie z dysfunkcjami powinni nauczyć się koegzystować ze zdrowymi rówieśnikami, bo dzięki temu łatwiej im będzie radzić sobie w życiu dorosłym.
W Szkole Podstawowej nr 33 w Kielcach punkt konsultacyjny działa od początku tego roku. Jak mówi Marzena Tranowska, dyrektor placówki coraz więcej rodziców rezygnuje z wysyłania dziecka do szkoły specjalnej i wybiera szkołę, która jest ogólnodostępna.
Zdaniem dyrektor – i rodzice, i nauczyciele czasem mają wątpliwości jak czytać opinie pedagogiczno-psychologiczną, czy też jak rozumieć dostosowanie wymagań wobec dziecka niepełnosprawnego. Wizyta w puncie konsultacyjnym to okazja, żeby wszelkie wątpliwości wyjaśnić.
Szkoła Podstawowa nr 33 ma uczniów z dysfunkcjami, a jej nauczyciele dobrze wiedzą, jak pomóc takim dzieciom odnaleźć się w szkole masowej. Marzena Tranowska podkreśla jednak, że kontakt z innymi dyrektorami i nauczycielami, którzy również pracują z dziećmi niepełnosprawnymi, pozwoli wymienić się doświadczeniami.