W sobotę po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej w całym kraju przygotował cykl wydarzeń upamiętniających osoby, które z narażeniem życia niosły pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
Jak informuje Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, z okazji święta w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia można oglądać wystawę „Zła się nie ulęknę” poświęconą Polakom pomagającym Żydom na kielecczyźnie.
– Jest to ekspozycja opracowana przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Ponadto w Przystanku Historia odbywają się spotkania i prelekcje dla szkół i grup zorganizowanych, poświęcone tej tematyce. Natomiast w poniedziałek (26 marca) w lokalnej prasie w całym kraju ukaże się dodatek poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów, współtworzony przez kielecką delegaturę IPN – dodaje.
Nowe święto narodowe zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Data 24 marca nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia, w 1944 roku, Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów, która wraz z szóstką dzieci w swoim domu stworzyła schronienie dla Żydów.
Przypomnijmy, na antenie Radia Kielce w każdą niedzielę o godzinie 17.10 prezentujemy audycje „Polacy ratujący Żydów”. Program jest poświęcony lokalnym bohaterom, którzy pomagali innym z narażeniem życia własnego i swoich rodzin.