Mleko mamy, to magiczny płyn, który od lat wzbudza zainteresowanie wielu badaczy, a lekarze na każdym kroku podkreślają jego bezcenne właściwości dla dziecka. Nie da się go zastąpić żadną inną mieszanką, bo jest nie do podrobienia. O właściwościach komórek macierzystych zawartych w mleku matki rozmawialiśmy z Łukaszem Zielińskim, dyrektorem Działu Badawczo – Rozwojowego w spółce ArtMedik.
– Jaki jest skład mleka kobiecego?
Mleko mamy w 90% składa się z wody. Pozostałe 10% to białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Skład mleka zmienia się na przestrzeni laktacji kobiety i dostosowuje się do potrzeb noworodka.
– W takim mleku oprócz składników żywieniowych znajdują się też komórki macierzyste. Dlaczego są tak ważne?
Komórki macierzyste są oceniane jako święty Graal medycyny. Są one przydatne w leczeniu około 80. chorób, w tym onkologicznych. Można również hodować niektóre tkanki, np. skórę. Komórki macierzyste pozwalają ponadto rozwijać przewód pokarmowy dziecka, a z przewodu pokarmowego przenikają do innych organów i tam wspierają ich rozwój. Wraz z bakteriami działają również jako taka tarcza ochronna.
Nasze laboratorium inżynierii komórkowej jako pierwsze w Polsce rozpoczęło badanie komórek macierzystych zawartych w mleku kobiecym.
– Jak się je selekcjonuje z mleka kobiecego?
Komórki można izolować z samego mleka. Współpracujemy z położnymi ze Szpitala Kieleckiego i one uzyskują mleko od naszych pacjentek. To mleko jest przekazywane do laboratorium inżynierii komórkowej i z tego płynu staramy się wyizolować takie stałe frakcje, czyli te komórki. Następnie zamykamy je w specjalnych butelkach hodowlanych i namnażamy w inkubatorach, w których panują podobne warunki, jak w ciele człowieka.
– Szpital Kielecki chciałby utworzyć w swoich strukturach pierwszy w regionie bank mleka.
Tak, rzeczywiście takiego banku w województwie świętokrzyskim nie ma. W Polsce jest ich kilka. My jako naukowcy i tak zajmujemy się mlekiem kobiecym i zawartymi w nich komórkami macierzystymi, także gotowi jesteśmy podjąć się takiej misji.
– Macie w planach ogólnopolską koalicję na rzecz badań nad mlekiem matki i komórkami macierzystymi.
Na początku tego roku wysłaliśmy zaproszenie do różnych, istotnych organizacji w Polsce, które zajmują się zdrowiem matki i dziecka w celu zawiązania właśnie takiej koalicji. Do współpracy zaprosiliśmy szpitale, organizacje rządowe i instytucje badawcze. Celem takiej koalicji będzie promowanie karmienia piersią oraz badań nad komórkami macierzystymi mleka matki.