92 proc. szkół z sześciu województw, w tym również świętokrzyskiego, jeszcze w tym roku będzie miało dostęp do szerokopasmowego Internetu. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, która jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie przyłączy.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, to projekt Ministerstw: Cyfryzacji oraz Edukacji Narodowej. Ma on zapewnić wszystkim szkołom w Polsce dostęp do szybkiego Internetu.
Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty, podkreśla, że w ten sposób uda się wyrównać szanse edukacyjne dzieci z dużych miejscowości, gdzie jest szybki Internet oraz uczniów małych wiejskich placówek, gdzie dostęp do sieci zwykle jest ograniczony. – W prawie wszystkich szkołach Internet jest, ale dzięki rządowemu programowi, będzie to połączenie szerokopasmowe. Jest ono potrzebne, by szkoły miały dostęp do różnego rodzaju projektów edukacyjnych, realizowanych z użyciem sieci – tłumaczy Tomasz Pleban.
NASK, operator Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest odpowiedzialny za jej uruchomienie i utrzymanie. Poza dostarczeniem szkołom internetu, zapewni także system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, pomocne w kształceniu umiejętności cyfrowych. Koszty uruchomienia OSE oszacowano na prawie 500 mln zł.
W ubiegłym roku, w Kielcach odbyła się konferencja poświęcona nowoczesnym technologiom w edukacji. Doktor Rafał Lange z NASK mówił wówczas o tym, że obok uruchomienia OSE, do poprawy jakości polskich szkół konieczne jest również zaangażowanie nauczycieli w promowanie i używanie podczas lekcji treści dostępnych cyfrowo. Rafał Lange nie ukrywa, że OSE będzie świetnym narzędziem dla nauczycieli, ale muszą chcieć go stosować. Młodzi ludzie już to robią, z badań wynika, że aż 70 procent nastolatków odrabiając lekcje szuka informacji w sieci.
Wczoraj projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej został nagrodzony prestiżową nagrodą WSIS Prizes 2018, przyznawaną przez agendę ONZ – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny.