Najpierw widzimy czarny ekran, by po chwili usłyszeć wydobywający się zza niego głos opowiadający historię miejsc i ludzi, którzy nigdy nie zostali uwiecznieni na fotograficznej kliszy.
Ta instalacja audio to „1000 słów do zdjęcia, którego nigdy nie wykonałam”, czyli jednego z dziewiętnastu elementów, najnowszej wystawy „Sztuka reportażu zdjęcia Newshy Tavakolian” pokazywanej w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Oprócz tego w przestrzeni muzealnej galerii można zobaczyć także widok upamiętniający rocznicę wojny irańsko – irackiej czy fotografię młodej irańskiej dziewczyny z bronią, ubranej w mundur, wchodzące do cyklu ukazującego kobiety walczące z państwem islamskim. Agnieszka Caban, kierownik Muzeum Dialogu Kultur podkreśla, że zdjęcie kobiety w mundurze zostało ocenzurowane w Japonii, gdzie fotografka miała swoją wystawę. Tam, w miejsce tych zdjęć zawieszono czarne kartki.
– Prawdopodobnie obraz kobiety walczącej kłócił się z tym, jaki funkcjonuje w Japonii - dodała.
Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko zdjęcia pokazujące wojnę, ale także życie codzienne i przede wszystkim postaci kobiet w nie zawsze łatwej do życia rzeczywistości. Ekspozycja „Sztuka reportażu zdjęcia Newshy Tavakolian” spotkała się z dobrym odbiorem publiczności. Przede wszystkim wywoływała u odbiorców poruszenie.
Newsha Tavakolian urodziła się w 1981 roku w Teheranie. W swojej twórczości łączy fotoreportaż wojenny ze sztuką. Jest najmłodszym fotografem, który dokumentował antyrządowe protesty opozycji w stolicy Iranu po wyborach prezydenckich w 1999 roku. Jej fotografie są publikowane w największych międzynarodowych tytułach prasowych m.in.: „The New York Times”, „Der Spiegel” czy „Le Figaro”. Wystawę można oglądać do 24 czerwca.