„Ożenek”, „Balladyna”, „Ferdydurke” to teksty, które uczniowie kieleckich szkół zdecydowali się zinterpretować i pokazać na XXII Międzyszkolnych Spotkaniach Teatralnych w Kieleckim Centrum Kultury.
Uczestnicy mieli do wyboru cztery kategorie m.in.: montaż słowno – muzyczny a także spektakl na podstawie własnych tekstów. W scenicznych potyczkach łącznie wzięło udział sześć szkół. Pierwsze miejsce zajęła grupa z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego, prezentująca przedstawienie „Bajki dla dorosłych”, która inspirowała się m.in. „Balladyną” Juliusza Słowackiego. Swój wybór komisja uzasadniała bardzo dobrym pomysłem na fabułę oraz wyrównaną grą aktorską. Przewodniczący komisji i jednocześnie dyrektor teatru „Pegaz” podkreślił, że takie działania są bardzo istotne.
– Teatr nieprofesjonalny daję młodym ludziom bardzo dużo. Przede wszystkim oswajają się ze sceną i wystąpieniami publicznymi. Jednak najważniejsza jest determinacja – zaznaczył.
Międzyszkolne Spotkania Teatralne to inicjatywa organizowana przez VII Liceum Ogólnokształcące imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach a także Kieleckie Centrum Kultury. Jednym z celów konkursu jest uwrażliwienie młodzieży na spektakle teatralne poprzez ich inscenizację. Oprócz trzech pierwszych miejsc, komisja przyznała wyróżnienia za grę indywidualną, wśród nich była uczennica VII LO im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach Karolina Grzela, która w szkolnej grupie teatralnej jest od dwóch lat. Jak podkreślała, taki występ jest dla niej dużym przeżyciem, ale na pewno warto było wziąć w nim udział.
– Dzięki takim występom jestem odważniejsza – dodała.
Drugie miejsce zajęła grupa teatralna V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego. Uczniowie zaprezentowali spektakl „Ferdydurke” inspirowany dziełem Witolda Gombrowicza. W piątek uczniowie wystawią go ponownie w ramach projektu „Na scenie i w szkole” w siedzibie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” o godzinie 18.00. Trzecie miejsce na Festiwalu zajął Zespół Szkół Zawodowych nr 1 ze Zgody prezentujący interpretację sztuki Nikołaja Gogola „Ożenek”. Natomiast nagrodę publiczności przyznano VII Liceum Ogólnokształcącemu imienia Józefa Piłsudskiego.