Kieleccy seniorzy pod okiem funkcjonariuszy uczyli się, jak nie dać się nabrać na popularne w ostatnim czasie oszustwa na wnuczka czy policjanta. W zajęciach wzięli udział przedstawiciele prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach i członkowie Staropolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zdaniem seniorów, takie spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ, pozwolą im uniknąć niebezpiecznych sytuacji w przyszłości. Jak podkreśla pani Barbara, często osoby starsze ulegają oszustom, ponieważ w stresujących sytuacjach kierują się emocjami i przede wszystkim miłością do swoich najbliższych. Z kolei zdaniem Jana Boratyńskiego oszuści szukają coraz bardziej oryginalnych sposobów wyłudzeń pieniędzy, dlatego warto znać ich metody, aby nie paść ich ofiarą.
Jak podkreśla podinspektor Aneta Litwin, naczelnik wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, w przypadku, kiedy mamy podejrzenie, że kontaktują się z nami oszuści należy nie ulegać emocjom i czym prędzej zawiadomić odpowiednie służby.
– W takiej sytuacji, należy jak najszybciej szukać sposobu na zakończenie rozmowy z naciągaczami i niezwłocznie poinformować o tym przypadku policję czy naszego dzielnicowego. W przypadku próby oszustwa powinniśmy także spróbować kontaktu ze swoimi bliskimi, rodziną czy rzeczywiście potrzebują pomocy – dodaje.
Jak podkreśla Aneta Litwin, prawdziwi funkcjonariusze policji podczas prowadzenia czynności śledczych nigdy nie żądają przekazywania pieniędzy od osób, z którymi się kontaktują.
Podczas spotkania seniorzy dowiedzieli się także jak korzystać z krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy aplikacji Mobilna Komenda. Zajęcia z funkcjonariuszami prewencji dla członków Staropolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała Fundacja Więź Pokoleń.
Tylko w ubiegłym roku funkcjonariusze z KMP w Kielcach odnotowali 55 prób wyłudzeń metodą na wnuczka czy policjanta, z czego 17 z nich zakończyło się przekazaniem pieniędzy przez pokrzywdzonych.