Dziś, w ramach trwającego w Kielcach I Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji pod hasłem „Wolność i Pokój”, w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu odbędą się dwa wydarzenia.
Pierwsze – projekcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego o godz. 17.00. Drugie to spotkanie z reżyser filmu Joanną Kos-Krauze, bohaterką wywiadu-rzeki „Jest życie po końcu świata”, przeprowadzonego przez Aleksandrę Pawlicką, które rozpocznie się o 19.00.
Joanna Kos-Krauze jest reżyserem i scenarzystką, przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich. To współautorka, wraz z mężem Krzysztofem Krauze, obrazów: „Mój Nikifor”, „Plac Zbawiciela” i „Papusza”, za które otrzymała ponad dwadzieścia nagród na polskich i światowych festiwalach.
Pierwszy klaps filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”, w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, rozległ się na rok przed śmiercią męża.
Po jego śmierci w 2014 Joanna Kos-Krauze kontynuowała prace nad obrazem „Ptaki śpiewają w Kigali”. Film został ukończony w 2017 roku i wszedł na ekrany kin 22 września ubiegłego roku. Został nagrodzony za grę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Jowita Budnik, grająca rolę Anny Keller i Eliane Umuhire w roli Claudine Mugambira dostały nagrody ex-aequo za najlepsze pierwszoplanowe role kobiece.
Obraz porusza temat ludobójstwa w Rwandzie dokonanego na Tutsi przez Hutu w 1994 roku, kiedy to przez około 100 dni zginęło od 800 000 do 1 071 000 osób. To także opowieść o ocalającej przyjaźni, gdzie pojawiają się pytania o możliwość powrotu do świata ogarniętego zagładą.
Przypomnijmy, projekcja obrazu „Ptaki śpiewają w Kigali” rozpocznie się o godz. 17.00, zaś spotkanie z Joanną Kos-Krauze o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J. Karskiego w Kielcach przy ul. Planty 7.