W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej zorganizowano Jarmark Wielkanocny. Na kilkunastu stoiskach można kupić świąteczne dekoracje, palmy wielkanocne, malowane pisanki, haftowane serwetki i wiklinowe koszyki.
Na jednym ze stoisk, Marta Krzysiek z Wąchocka prezentuje w koszyczkach ręcznie malowane pisanki zdobione techniką dekupażu. Zrobienie ich zabiera jej nawet kilka dni – dodaje rękodzielniczka.
Na jarmarku można także kupić i skosztować tradycyjne góralskie serki „oscypki” i aromatyzowane oliwy.
Mieszkańcom Skarżyska, pomysł zorganizowania jarmarku się podoba. Można zrobić przedświąteczne zakupy i nacieszyć oczy ciekawymi ozdobami – dodawali.
Na popołudnie organizatorzy zaplanowali dla dzieci zdobienie styropianowych jajek, a na scenie występy zespołów muzycznych i grup tanecznych. O godzinie 17.00 będzie można także skosztować wielkanocnego żurku. Jarmark potrwa do godziny 18.00.
Szewna
Ponad 40 wystawców zaprezentowało swoje wyroby w Szewnie koło Ostrowca Świętokrzyskiego podczas piętnastego Jarmarku Wielkanocnego.
Tradycyjny Jarmark jest okazją do pokazania swoich wyrobów przez wszystkie koła gospodyń wiejskich, jakie działają na terenie gminy. Obecnie jest ich dwanaście. Dodatkowo rękodzieło artystyczne i ozdoby wielkanocne prezentowali wystawcy indywidualni, stowarzyszenia i szkoły. Spotkaniu przyświecał także cel charytatywny. Zbierano pieniądze na rzecz chłopca z gminy Bodzechów. Michał uległ wypadkowi, od kilku lat podczas podobnych spotkań gromadzone są pieniądze pozwalające na jego rehabilitację.
Koło Gospodyń Wiejskich ze Szwarszowic specjalizuje się w kulinariach. Panie przygotowały cenione na staropolskim stole mięsa. Wśród nich także rzadko dziś jedzoną dziczyznę. Jak zaznacza Renata Kiszka, przewodnicząca Koła, do przepisów tradycyjnych członkinie starają się dołączyć elementy nowoczesnej kuchni. Stąd np. pasztety z warzyw. W ramach spotkań Koła powstają także palmy wielkanocne. Uplecione są ze wszystkich elementów, jakie powinny znaleźć się w tradycyjnej palmie. Bazie, które symbolizują szczęście i zdrowie, musi w niej być także kłos zboża, bukszpan i trzcina. Takie właśnie palmy można było kupić w Szewnie.
Wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn zaznacza, że działalność aż tak wielu kół gospodyń wiejskich to inicjatywa oddolna. Władze gminy wspierają ich działalność, ale mieszkańcy sami podejmują pracę na rzecz swoich wsi. Kiermasz Wielkanocny pozwala w jednym miejscu pokazać dokonania wszystkich grup działających na terenie gminy.