„Polskie Powroty” – to pierwszy pilotażowy program, mający na celu przekonanie polskich uczonych pracujących za granicą, by kontynuowali karierę naukową w kraju. Jak mówi Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina, wśród priorytetów ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest również międzynarodowa promocja polskich badaczy oraz ich odkryć.
– Ministerstwo w ubiegłym roku powołało Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, której zadaniem jest umiędzynarodowienie polskiej nauki. W marcu premier Jarosław Gowin ogłosił pierwszy z programów, który realizuje ta agencja – „Polskie Powroty”, na które resort przeznaczył 45 milionów złotych – informuje Piotr Ziółkowski.
Dzięki pieniądzom z programu powracający do kraju naukowiec ma możliwość między innymi stworzenia własnej grupy projektowej. Poza tym, może liczyć na zarobki porównywalne lub nawet wyższe niż w krajach Zachodniej Europy, jego roczne dochody mogą sięgnąć nawet 350 tysięcy złotych.
Jak mówił Jarosław Gowin podczas konferencji inaugurującej program „Polskie Powroty”, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat z Polski wyjechało kilkanaście tysięcy naukowców. Aby pokazać dokonania polskich badaczy powstał również portal internetowy polishscience.pl.
Piotr Ziółkowski informuje, że portal finansowany jest w ramach programu „Dialog” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Serwis jest ukierunkowany na promocję polskich osiągnięć naukowych na całym świecie. Informacje, które są prezentowane tłumaczone są na 8 najpopularniejszych języków, między innymi angielski, francuski, niemiecki, ale też chiński i arabski – tłumaczy szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina.
Jak dodaje Piotr Ziółkowski, jednym z priorytetów resortu nauki jest również zwiększenie liczby zagranicznych studentów w Polsce.