W Kielcach odbywają się pierwsze warsztaty chorału gregoriańskiego. To tradycyjny, jednogłosowy śpiew po łacinie, będący formą modlitwy.
Jak przyznaje siostra Hanna Szmigielska, benedyktynka, która prowadzi zajęcia, chorał gregoriański znacznie różni się od współczesnych śpiewów liturgicznych w kościołach. Te są zbudowane głównie na dwóch gamach: dur i moll, natomiast chorał opiera się na 8 gamach.
Podczas warsztatów mówimy także skąd wziął się chorał, jak powstawał, jak doszło do jego zapomnienia oraz jak dziś jest odnawiany, dodaje siostra Hanna Szmigielska.
– W Polsce, niestety, w czasach komunistycznych straciliśmy w dużym stopniu kulturę łacińską, dlatego ten śpiew wydaje się ludziom obcy. Na szczęście dziś przeżywa ogromną odnowę w całej Europie, w Polsce też powstają bardzo dobre, profesjonalne schole, które organizują właśnie tego typu warsztaty. Myślę, że z czasem chorał przestanie być czymś obcym – dodaje siostra Hanna Szmigielska.
W pierwszych warsztatach chorału gregoriańskiego udział bierze kilkanaście osób. Wśród nich jest m.in. Michał Jamrozik.
– Chciałem poznać historię chorału, czyli o czym tak naprawdę śpiewamy i doskonalić warsztat tego rodzaju śpiewu. Ta muzyka jest dla mnie czymś ponadnaturalnym, innym niż muzyka, którą śpiewamy, czy słuchamy na co dzień. Ma wymiar bardziej duchowy i można powiedzieć, że w jakimś sensie przenosi w czasie – stwierdził Michał Jamrozik.
Efektów pierwszych warsztatów chorału gregoriańskiego będzie można posłuchać w niedzielę podczas mszy świętej o godzinie 18.30 w Kaplicy Akademickiej przy ulicy Wesołej w Kielcach.