Ormiańską sztukę będą podglądać przedstawiciele Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach. Delegacja placówki wyjechała do zaprzyjaźnionej szkoły plastycznej w stoicy Armenii, Erywaniu.
Jak mówi Maria Kowalczyk dyrektor kieleckiego „Plastyka”, obecny rok w jej szkole jest Rokiem Kultury Ormiańskiej. Uczniowie poznają historię oraz sztukę Armenii. Szkoła gościła też ambasadora tego kraju, a także dyrektora szkoły plastycznej z Erywania. Wizyta w Armenii ma pomóc w ustaleniu szczegółów współpracy artystycznej. Reprezentacja kieleckiej szkoły odwiedzi m.in. tamtejsze Ministerstwo Edukacji.
– Bardzo chcemy zobaczyć prace uczniów oraz pracownie. Ormianie specjalizują się w batiku i bardzo chcemy batik poznać. To technika malowania na tkaninie z użyciem wosku. Daje niesamowite możliwości. Można wykonywać bardzo precyzyjne wzory, ornamenty. Można batik stosować w tkaninie artystycznej, ale też użytkowej. Na przykład zaprojektować szal i na jedwabiu wykonać wybrane przez nas wzory – tłumaczy Maria Kowalczyk.
Oprócz tajników batiku, nauczyciele z Kielc będą też oglądać charakterystyczne ormiańskie kamienne krzyże. Jak mówi Maria Kowalczyk, jeden z nich został nawet wykonany przez uczennicę kieleckiej szkoły.
– Chaczkar, czyli typowy krzyż ormiański charakterystyczny jest tylko dla Armenii. Jest jest cały pokryty dekoracją ornamentalną, bardzo koronkową w charakterze. I nie ma wizerunku Chrystusa. Prawdopodobnie zostaniemy obdarowani chaczkarem wykonanym w Armenii – informuje Maria Kowalczyk.
W kwietniu w kieleckim „Plastyku” zaplanowano wernisaż prac dyplomowych tworzonych w nawiązaniu do Roku Ormiańskiego. Gośćmi wystawy będą uczniowie i nauczyciele z Erywania. Natomiast młodzież z Kielc do Armenii wybiera się w czerwcu.
To nie koniec międzynarodowej współpracy kieleckiej szkoły. Nauczyciele „Plastyka” wybierają się w tym roku również do Hiszpanii, gdzie będą prowadzić zajęcia poświęcone tkaninie artystycznej.