Radni Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Kielce pozytywnie zaopiniowali przeniesienie Zespołu Szkół Informatycznych z ulicy Hauke Bosaka na ulicę Warszawską. „Informatyk” zająć ma budynek, w którym obecnie mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1.
Jak kilka miesięcy temu informowało Radio Kielce, ośrodek ma przenieść się na ulicę Kryształową do wyremontowanego budynku bliźniaczej placówki. Jednak wchodząca w jego skład szkoła branżowa zostanie przy ulicy Warszawskiej i stanie się częścią „Informatyka”.
Za przenosinami Informatyka było 5 radnych, przeciw 2, jeden wstrzymał się od głosu. Zmianę siedziby szkół bardzo źle ocenia Joanna Winiarska. Jak mówi radna, rodzice niepełnosprawnych dzieci interweniowali u niej w tej sprawie.
– Dzieci będące w tej placówce mają różne schorzenia, dla nich zmiana nauczyciela może wręcz skutkować zatrzymaniem w rozwoju. A w tym momencie chce się im zmienić nie tylko nauczyciela, ale również szkołę. Dzieci, które zostaną przy ulicy Warszawskiej boją się, że zdrowie dzieci z „Informatyka” będą z nich drwić – opowiada Joanna Winiarska.
Miasto zleciło specjalistom z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych przygotowanie opinii na temat przenosin niepełnosprawnych dzieci z ośrodka przy ulicy Warszawskiej. Dziś przedstawiła ją Anna Hajdukiewicz, dyrektor poradni. Jak mówi, dzieci, z którymi rozmawiali psycholodzy, nie obawiają się kontaktu ze zdrowymi rówieśnikami.
– Dziecko niepełnosprawne chce jak najwięcej przebywać z innymi uczniami. Z rozmów z młodzieżą z ośrodka wynika, że obawy bardziej dotyczą zbyt dużego tempa nauki, a nie kontaktów społecznych. Natomiast tempo pracy zależy od nauczycieli, którzy będą przygotowani do pracy z uczniami niepełnosprawnymi – twierdzi dyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
Jak zapewnia Anna Hajdukiewicz, poradnia deklaruje pełną opiekę i wsparcie dla nauczycieli, rodziców i uczniów zarówno z ośrodka, jak i Zespołu Szkół Informatycznych. W planach są szkolenia dla zdrowych uczniów, które mają im pomóc w zrozumieniu i zaakceptowaniu dzieci niepełnosprawnych. Jak tłumaczy Anna Hajdukiewicz, młodzi ludzie z deficytami muszą nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie i przyłączenie szkoły branżowej, w której się kształcą do „Informatyka” może w tym bardzo pomóc.