W Busku-Zdroju zainaugurowano akcję edukacyjną „Lekcja ciepła”. Projekt ma na celu propagowanie i utrwalanie właściwych zachowań w zakresie użytkowania energii cieplnej i dbania o środowisko naturalne wśród najmłodszych mieszkańców miasta. W buskich przedszkolach i szkołach podstawowych do połowy przyszłego tygodnia potrwają zajęcia i warsztaty poświęcone tej tematyce.
Anna Żurek, wychowawca klasy I d, ze Szkoły Podstawowej nr 3, w której odbyły się pierwsze zajęcia podkreśla, że zakres informacji, kierowany do uczniów w ramach „Lekcji ciepła” jest bardzo szeroki. Dzieci dowiedziały się, gdzie i w jaki sposób produkowane jest ekologiczne ciepło systemowe, w jaki sposób dostarczane jest do mieszkań oraz jak należy właściwie z niego korzystać. Zajęcia uzupełnia prezentacja multimedialna i doświadczenia. Pierwszoklasiści próbowali m.in. przy użyciu drewienka, patyczka i suchej trawy sami rozniecić ogień.
– Dzieci powinny wiedzieć, skąd bierze się ciepło i w jaki sposób jest wytwarzane. Przekazujemy im tę wiedzę w bardzo przystępny sposób i liczę, że wiele wyniosą z takich zajęć – podkreśliła Anna Żurek.
Lekcja ciepła przypadła uczniom do gustu. Jak mówili, dzięki zajęciom dowiedzieli się m.in. na czym polega praca ciepłowni, jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie i jak należy użytkować zainstalowane w mieszkaniu kaloryfery. Uczniowie zwracali również uwagę na doświadczenia, w których wzięli udział. W szczególności przypadł im do gustu eksperyment z ciepłą i zimną wodą.
Inicjatorem zajęć jest Komunalny Związek Ciepłownictwa „Ponidzie”. Jak tłumaczy jego przewodniczący Michał Maroński, akcja w Busku wpisuje się w ogólnopolski program promocji ciepła systemowego realizowany przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie. Dodaje, że na kolejnych zajęciach dzieci dowiedzą się jak efektywnie wykorzystywać energię, a na ostatniej lekcji specjaliści będą mówić, czym jest smog, jak z nim walczyć i jakie zagrożenie niesie ze sobą dla zdrowia.
– Chcemy kształtować już od najmłodszych lat świadomość ekologiczną dzieci i uczyć ich racjonalnego korzystania z energii o oszczędzania – mówi Michał Maroński.
Po zakończonym cyklu zajęć uczniowie buskich szkół wybiorą na wycieczkę edukacyjną do buskiej ciepłowni. Honorowy patronat nad akcją edukacyjną „Lekcja ciepła” objęło Ministerstwo Środowiska.