W Kielcach trwa I Festiwal Czytelniczy Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”, którego mottem są słowa Tadeusza Mazowieckiego „Jest czas powracania do pytań, ale wcale nie do najprostszych odpowiedzi, czas rozmów, w których chce się czuć drugiego człowieka”.
Dziś w ramach Festiwalu odbędzie się spotkanie z Andrzejem Franaszkiem. Będzie dotyczyć kłótni, jaka poróżniła dwóch wielkich, współczesnych poetów: Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta i tego, co różniło ich w spojrzeniu na Polskę, jej historię i politykę, a także jak w swojej poezji rozumieli słowo „patriotyzm”.
Andrzej Franaszek jest literaturoznawcą, krytykiem literackim, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”, współpracownikiem Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura i sekretarzem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. To autor 5. scenariuszy filmów dokumentalnych i 4. książek: „Ciemne źródło. O twórczości Zbigniewa Herberta”, „Poeci czytają Herberta”, „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy”, „Miłosz. Biografia”.
Spotkanie ph. „Miłosz i Herbert w sporze o Polskę i patriotyzm” rozpocznie się dziś o godz. 18.00. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. J. Karskiego przy ul. Planty 7.
W ramach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój” dostępne są jeszcze bezpłatne wejściówki na część festiwalowych spotkań:
13 marca, godz. 18.00 – prof. Dariusz Doliński: „Do bólu prawdziwi”. Eksperyment Milgrama powtórzony w Polsce – co o nas mówi?
15 marca, godz. 19.00 – Justyna Dąbrowska, Magdalena Tulli: „Jaka piękna iluzja”
16 marca, godz. 18.00 – Mikołaj Grynberg i jego najnowsza książka o Marcu ’68 „Księga wyjścia”
Wszystkie spotkania odbywają się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7.
Wejściówki można odebrać w siedzibie Instytutu od poniedziałku do piątku (9.00-17.00). Możliwa jest również rezerwacja pod numerem: 577-809-333.