Dwie nowe wystawy można oglądać w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Kielcach. Pierwsza zatytułowana „Marzec 1968” przybliża genezę wydarzeń marcowych.
– Ekspozycję można podzielić na cztery części: świat w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, Polska w okresie rządów Władysława Gomułki, środowisko młodzieży działającej na Uniwersytecie Warszawskim oraz dzieje Żydów w Polsce w XX wieku – poinformowała Edyta Krężołek z Centrum Edukacyjnego.
Trzon wystawy przedstawia przebieg wydarzeń marcowych w różnych miastach Polski, począwszy od zdjęcia z afisza spektaklu „Dziady”, poprzez zebranie nadzwyczajne Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, wiece studenckie, manifestacje uliczne, masówki w zakładach pracy, po kampanię antysemicką i emigrację pomarcową. Szacuje się, że po 1968 roku do początku lat siedemdziesiątych z Polski wyemigrowało od 15 do 20 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.
– Druga wystawa, pt. „Zła się nie ulęknę…” Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej, przedstawia historię zagłady Żydów na ziemi świętokrzyskiej oraz zaangażowanie Polaków w ich ratowanie – dodała Edyta Krężołek.
Ekspozycja ukazuje zdjęcia, dokumenty, relacje Polaków ratujących Żydów, a także sylwetki żołnierzy z oddziałów partyzanckich, którzy nie tylko ratowali Żydów, ale również wspomagali ludność, która taką pomoc niosła. Przedstawione zostały także działania podjęte przez polskie duchowieństwo, które m.in. dawało schronienie dzieciom żydowskim w ochronkach, sierocińcach, pomagało zamkniętym w gettach poprzez działające kuchnie Caritasu. To także konkretne historie zwykłych ludzi. Część kończyła się szczęśliwie, czyli pomagający Polacy po latach mogli odebrać tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Często jednak ta heroiczna postawa kończyła się tragicznie. Odwaga mieszkańców wsi, miasteczek i miast regionu prowadziła do eksterminacji zarówno tych, którzy ratowali jak i tych, którym tę pomoc niesiono.
Wystawy w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” można oglądać do końca kwietnia.