Skandaliczną rzeczą jest, że my dołujemy we wszystkich rankingach, a to przez to, że nie mamy gospodarza z prawdziwego zdarzenia – powiedział na antenie Radia Kielce lider świętokrzyskiego PiS Krzysztof Lipiec.
Jak podkreślił, Prawo i Sprawiedliwość nie zgadza się na taki stan rzeczy, tolerowany i kreowany przez politykę PO – PSL. Jak już informowaliśmy, województwo świętokrzyskie znalazło się wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej – tak wynika z informacji gromadzonych przez Europejski Urząd Statystyczny.
Zdaniem gościa Radia Kielce polityka realizowana na szczeblu regionu przynosi takie a nie inne efekty.
– No to jest rzecz zatrważająca, ale do tego trzeba jeszcze dodać kontekst, w jakim to wszystko się dzieje. Rzecz związana jest z pewnego rodzaju modelem polityki, który był uprawiany przez rząd PO i PSL. To jest ten model, który my nazywamy polaryzacyjno-dyfuzyjnym – podkreślił poseł Lipiec.
Jak przypomniał, inwestowano w te regiony, które były już przyzwoicie usytuowane pod względem gospodarczym i później, kiedy one miały osiągnąć status nasycenia gospodarczego, to miały się podzielić z tymi regionami słabszymi, do których m.in należało świętokrzyskie.
– Dzisiaj ten stan rzeczy się zmienia. Rząd PiS odstąpił od tego modelu polityki rozwoju – mówił gość Radia Kielce. – Chodzi o taki kierunek, który kiedyś Unia Europejska realizowała w wielu krajach, no i dzisiaj są to państwa na wysokim poziomie rozwoju. Niestety województwo świętokrzyskie, w kontekście dochodu narodowego, czyli produktu krajowego brutto, jest poniżej średniej europejskiej – powiedział Krzysztof Lipiec.
Jak dodał, o złej polityce PSL świadczy także ranking wyludniania się regionu świętokrzyskiego.
– Ludzie uciekają stąd, bo tu nie ma atrakcyjnych pensji, a urząd marszałkowski nie potrafi wykorzystać funduszy unijnych i uprawia propagandę sukcesu – podsumował szef świętokrzyskiego PiS.
Ostatni ranking w którym nasze województwo znalazło się wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej przygotował portal money.pl. Brano w nim pod uwagę produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca według parytetu siły nabywczej w odniesieniu do średniej dla Unii Europejskiej.
Jak wynika ze statystyk w 2016 roku w dwudziestce najbiedniejszych regionów znalazły się 4 z Polski. To województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. Zaraz za pierwszą dwudziestką jest województwo świętokrzyskie. W tym przypadku, co gorsza, dystans do UE wzrósł w latach 2011-2016. W 2011 roku wypracowywano tam 50 procent średniej unijnej, a w 2016 roku już tylko 49 procent – podkreśla portal money.pl.