Konferencją naukową poświęconą życiu i dziedzictwu Wincentego Kadłubka zainaugurowane zostały w Jędrzejowie obchody 800-lecia przybycia błogosławionego do klasztoru Cystersów. Zdaniem Marcina Piszczka, burmistrza Jędrzejowa, w tym roku obchodzimy nie tylko szczególny jubileusz przybycia mistrza Wincentego na ziemię jędrzejowską, ale również 795 rocznicę jego śmierci.
– 8 marca to szczególny dzień w Jędrzejowie, tego dnia fragmenty relikwii błogosławionego są również przekazywane do innych kościołów jako świadectwo wiary. Ten rok z uwagi na okrągłą rocznicę jest wyjątkowy dla naszego regionu. Wincenty Kadłubek to ojciec kultury narodowej i najstarszy polski kronikarz – dodaje burmistrz. O szansach na jego szybką kanonizację mówił Artur Lis z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
– Sprawa wyniesienia na ołtarze mistrza Wincentego jest zaliczana do spraw dawnych. Jest o tyle trudna, ponieważ po tak wielu wiekach nie ma świadków, którzy mogą zaświadczyć o heroiczności jego cnót. To wszystko możemy badać jedynie w oparciu o dostępne źródła. Jego beatyfikacja miała miejsce w 1764 roku. Jak podkreśla Artur Lis, szczególnie w roku stulecia odzyskania niepodległości należy na nowo podjąć starania o kanonizację, czyli ukazania jego świętości w całym kościele katolickim.
Obecna na konferencji Anna Krupka posłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreślała, że mistrz Wincenty Kadłubek to zasłużona osoba nie tylko dla jędrzejowskiego opactwa, ale również całego kraju. – Dzisiaj przytoczyłam fragment, w którym biskup pokazuje swoje przywiązanie do ojczyzny. Miłość i szacunek do Polski przebija się również na kartach jego wielkiego dzieła, czyli Kroniki Polskiej. Cieszę się, że takie konferencje przybliżające wielkie dziedzictwo Mistrza Wincentego są organizowane, dzięki nim pamięć o tak wybitnym Polaku wśród mieszkańców Jędrzejowa i powiatu jędrzejowskiego na pewno nie zaginie – dodaje posłanka.
Wincenty Kadłubek przybył do Jędrzejowa w 1218 roku. W tamtejszym opactwie znajduje się kaplica Wincentego Kadłubka, gdzie umieszczone są relikwie błogosławionego. Dzisiejszy panel dyskusyjny i spotkanie naukowców zakończy o godzinie 18.00 msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Andrzeja Kalety.
Program sesji naukowej poświęconej bł. Wincentemu Kadłubkowi