Grupa studentów, m. in. z Ameryki, Tajwanu i Szwecji będzie pracować nad zmianą przestrzeni Wzgórza Zamkowego. Jednym z zadań będzie przystosowanie dziedzińca, znajdującego się między Instytutem Dizajnu, a OMPiO, dla dzieci, które mogłyby tam spędzać wolny czas.
16 młodych ludzi przyjechało do Kielc m. in. z Uniwersytetu w Göteborgu, na którym studiują Child Culture Design, czyli kierunek poświęcony właśnie designowi dla dzieci. Wśród przybyłych znalazła się Emma Richard, która podkreśla, że odbyły się już pierwsze rozmowy o tym, jak będzie wyglądać praca. – Wiemy, że jest to szczególna przestrzeń, jeśli chodzi o połączenie historii z nowoczesnością, a także innowacyjnością Instytutu. Będziemy w swoich projektach brali pod uwagę te aspekty – dodała.
– Przede wszystkim rozwiązania mają być mobilne – podkreślał Krzysztof Kucharczyk, dyrektor Instytutu Dizajnu. Nie możemy pozwolić sobie na żadne ingerencje w konstrukcję budynku, ponieważ jest on objęty ochroną konserwatorską. Jednak to też może wyjść na plus. Dzięki temu takie mobilne urządzenia, czy instalacje będziemy mogli przenieść w inny rejon Kielc lub wykorzystać przy różnego typu wydarzeniach miejskich – zaznaczył. Studenci, w stolicy województwa świętokrzyskiego pozostaną do piątku. W tym czasie będą poznawać przestrzeń wzgórza i testować ewentualne rozwiązania, w tym, również z grupą dzieci.
Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta informuje, że jeżeli dojdzie do realizacji stworzonych projektów, na pewno będzie wymagana konsultacja konserwatorska. Jednakże mamy nadzieję, że uda się znaleźć złoty środek, jak to miało miejsce do tej pory. Przede wszystkim liczy się idea, a także osiągniecie zgody instytucjonalnej, jak i tej ludzkiej, mieszkańców Kielc – podkreślił.
Studenci za stworzone projekty, w czerwcu otrzymają oceny końcowe, w tym miesiącu gotowe rozwiązania zagospodarowania przestrzeni będą przedstawione władzom Instytutu. Projekt współtworzony jest również z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, której studenci również biorą udział w projekcie. Fundusze na przedsięwzięcie zostały pozyskane z projektu „Polska Design” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza Warszawie.