Naukowcy z kieleckiej uczelni zostali nagrodzeni w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Hydrogenerator dla małych elektrowni wodnych, opracowany przez zespół naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Śląskiej zdobył trzecie miejsce w konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Wygrała metoda leczenia nowotworów zgłoszona przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych, która polega na napromieniowaniu wiązkami promieniowania jonizującego nowotworu, przy jednoczesnym pominięciu zdrowych tkanek.
Konkurs jest podzielony na trzy kategorie, a wynalazek kieleckich naukowców startował w kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej”. Jak mówi profesor Zbigniew Goryca z Katedry Fizyki Budowli i Energii Odnawialnej, hydrogenerator może być stosowany na większości polskich rzek. – W Polsce jest od 12 do 15 tysięcy miejsc po młynach i tartakach wodnych. Nie jest nimi zainteresowana energetyka zawodowa, a tymczasem te miejsca mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej – zapewnia Zbigniew Goryca.
Dzięki hydrogeneratorowi można zasilić w energię elektryczną gospodarstwo domowe. Warunków jest kilka, przede wszystkim konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Po drugie, rzeka w miejscu, gdzie pracuje generator musi być spiętrzona na przynajmniej 2 metry. Jak mówi profesor Zbigniew Gryca, dalsze prace nad wynalazkiem mają jeszcze go udoskonalić. – Pracujemy nad hydrogeneratorem na mniejsze spadki wody. Bo 2 metry niekiedy jest trudne do uzyskania, tymczasem metrowe spadki można osiągnąć praktycznie na każdej rzeczce – twierdzi profesor Zbigniew Goryca.
Urządzenie opracowane przez naukowców z Kielc i ze Śląska jest rozwiązaniem bardzo nowatorskim, bowiem obecnie na rynku nie istnieją hydrogeneratory o tak małych mocach, pracujące przy małych spiętrzeniach wody i małych przepływach. Naukowcy będą starali się wdrożyć swój wynalazek do masowej produkcji.