Dwa duże wydarzenia przyniesie dziś trwający w Kielcach I Czytelniczy Festiwal Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój” zorganizowany przez Stowarzyszenie im. J. Karskiego. O godz. 18.00. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, znakomity aktor – Jerzy Trela czytać będzie wiersze Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza.
Godzinę później, także w Instytucie, rozpocznie się premiera książki Joanny Tokarskiej-Bakir „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” oraz dyskusja panelowa z udziałem prof. Jacka Leociaka, prof. Bożeny Szaynok, prof. Aliny Skibińskiej, prof. Ireny Grudzińskiej-Gross, dr Heleny Datner, dr. Marka Maciągowskiego i dr. Jarosława Dulewicza.
Jerzy Trela to wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W 1969 roku ukończył PWST w Krakowie. W tym samym roku odbył się jego debiut teatralny. W 1969-1971 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, a od 1970 jest aktorem krakowskiego Starego Teatru. Jest też wykładowcą PWST w Krakowie, a w latach 1984-90 był rektorem krakowskiej PWST.
Prof. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir jest antropolożką kultury, literaturoznawczynią i eseistką. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej oraz Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. W 2012 roku ukazała się jej książka „Okrzyki pogromowe”, będąca analizą wydarzeń oraz dziejów pamięci o pogromie kieleckim, zawiera wiele dokumentów.
Prof. Jacek Leociak to historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady Instytutu Badań Literackich PAN oraz pracownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów.
Prof. Bożena Szaynok to pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w dokumentowaniu najnowszej historii Polski, m.in. pogromu kieleckiego. Autorka książki „Pogrom Żydów w Kielcach 4 VII 1946”.
Prof. Alina Skibińska jest historykiem, pracownikiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów i przedstawicielką United States Holocaust Memorial Museum w Warszawie.
Prof. Irena Grudzińska-Gross to historyk idei i profesorka literatury porównawczej na Uniwersytecie Princeton oraz w Instytucie Slawistyki PAN w Warszawie. Przewodnicząca Instytutu Nauk Humanistycznych. Wspólnie z Janem Tomaszem Grossem opublikowała „Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów”.
Dr Helena Datner to historyk, socjolog, w latach 1999 2000 przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, członek Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Dr Marek Maciągowski jest historykiem, dziennikarzem i dyrektorem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Dr Jarosław Dulewicz to historyk, pracownik Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego, który otrzymał wyróżnienie za rozprawę „Miasta w ruchu”, która ukazała się również w wydaniu książkowym.
Początek spotkania z Jerzym Trelą o godz. 18.00, a promocji książki Joanny Tkarskiej – Bakir o godz. 19.00. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach