Ponad 100 uczestników zgromadził pierwszy Bieg „Tropem Wilczym” w Busku-Zdroju. W wydarzeniu honorującym i upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego wzięli udział harcerze, uczniowie buskich szkół, mieszkańcy i kuracjusze.
Uczestnicy biegu wystartowali z alei Mickiewicza i na symbolicznym dystansie 1963 metrów, nawiązującym do roku śmierci ostatniego walczącego żołnierza wyklętego, pokonali trasę wiodącą wzdłuż buskiej promenady w stronę Starego i Nowego Parku Zdrojowego.
Organizatorem biegu było buskie Stowarzyszenie Tukidydes. Jak podkreślił jego prezes, Adrian Szczerba, pierwsza edycja buskiego biegu pamięci cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego będzie kontynuowana w przyszłości. Dodał, że wydarzenie w Busku jest odpowiedzą na coraz większe zainteresowanie tą formą kultywowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych w całej Polsce. – Pierwszy bieg okazał się dużym sukcesem i pokazał, że w buszczanach jest duży potencjał. Są osoby, które chcą biegać i czcić w ten sposób pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, co bardzo nas cieszy – zaznaczył Adrian Szczerba.
Najsilniejszą reprezentację w buskim Biegu „Tropem Wilczym” stanowiła prawie 40-osobowa grupa ze 127. Buskiej Gromady Zuchowej ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach. Wśród nich byli m. in. Karol Paw, Sebastian Nowak i Jakub Brych. Wszyscy zgodnie podkreślili, że bieg był dla nich dużym przeżyciem. Na harcerskich zbiórkach bardzo często poznają historię o tragicznych losach polskich żołnierzy walczących po wojnie w ruchu oporu. – Oddali swoje życie za wolną Polską i nie dali się złamać, dlatego musimy o nich pamiętać – uważa Karol Paw.
Opiekun grupy zuchów, Barbara Skrzypek tłumaczy, że z okazji Biegu „Tropem Wilczym”, szkoła w Siesławicach przygotowała specjalny baner poświęcony pamięci „Niezłomnych”. Znalazł się na nim m. in kadr z filmu „Historia Roja” i przedwojenne godło Polski. – W szkole mamy wydrukowane portrety Żołnierzy Wyklętych, historię których z pasją przybliżamy naszym uczniom. Jeden z nich przygotował na ostatnie spotkanie prezentację o rotmistrzu Pileckim - dodaje Barbara Skrzypek.
W programie buskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” znalazł się również spektakl „I nie zapomnij o mnie” przygotowany przez grupę teatralną „Pegaz” i msza święta w kościele zdrojowym św. Brata Alberta.
We wszystkich Biegach „Tropem Wilczym”, które od sześciu lat organizuje Fundacja Wolność i Demokracja, wzięło udział około 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce i 8 za granicą. W regionie biegi pamięci odbyły się również w Kielcach, Starachowicach, Sandomierzu, Sulisławicach, Włoszczowie i Chrobrzu.