Jak nauczyciele powinni pracować z dziećmi obcokrajowców? W ramach programu Erasmus+ wiedzę na ten temat zdobywają specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jak mówi Aneta Bródka koordynator projektu Tolerancja-Integracja-Kultura-Otwartość, w przyszłości Centrum będzie chciało przekazać zdobyte doświadczenia nauczycielom ze szkół w naszym województwie.
– Zauważyliśmy, że w szkołach województwa świętokrzyskiego są uczniowie z innych krajów i nauczyciele często pytają jak sobie z nimi radzić, jak pracować. I wcale nie są to dzieci wychowane w innej kulturze i religii, to najczęściej uczniowie z krajów europejskich, na przykład z Norwegii czy Rumuni. Okazuje się, że ich integracja wcale nie jest łatwa - tłumaczy Aneta Bródka.
Liczba obcokrajowców, którzy legalnie przebywają w naszym województwie, z rok na rok dynamicznie rośnie. Według danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, w 2016 roku ważną kartę pobytu posiadało niespełna 3 tysiące cudzoziemców, natomiast rok później było to już ponad 4 tysiące osób.
Jak tłumaczy Aneta Bródka, nauczyciele mają problem nie tylko z dziećmi obcokrajowców, ale również z polskimi, które z rodzicami wróciły z Wielkiej Brytanii. Tam sposób nauczania oraz ocenianie wyglądają inaczej niż w naszym kraju.
Agnieszka Salwa psycholog ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli mówi, że dużym wyzwaniem dla pedagogów będzie spotkanie z dziećmi uchodźców wyznających inną religię. W Polsce są to głównie Czeczeńcy. W takim przypadku trzeba wytłumaczyć polskim uczniom wiele rzeczy dotyczących kultury i zwyczajów ich nowych kolegów.
– Inny sposób bycia, inne ubranie, a nawet odmiennie odżywianie się. To wymaga pracy z całą społecznością szkoły. Jest też kwestia otwartości rodziców na to, że dzieci innej narodowości będą uczyć się w szkole – wyjaśnia Agnieszka Salwa.
Szkolenie poświęcone nauczaniu dzieci z innych krajów odbywają się zarówno w Polsce, w szkołach współpracujących z ośrodkami dla uchodźców, jak i za granicą. Specjaliści z ŚCDN odwiedzili Cypr, w planach są również warsztaty w Belgii.