Najważniejszym zadaniem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w tym roku jest uregulowanie nowych zasad składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich. Dokumenty można składać jedynie przez Internet. Świętokrzyski oddział agencji organizuje dla rolników szkolenia, podczas których urzędnicy wyjaśniają jak wypełnić e-wniosek. Jedno z nich odbyło się dziś w Opatowie.
Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mówi, że nowe zasady zostały narzucone przez Komisję Europejską. Wszystkie formularze, które do tej pory były składane w formie papierowej, teraz będą musiały przejść przez Internet. – Poziom informatyzacji na wsiach jest na tyle niski, że to rzeczywiście rewolucyjna zmiana, a pokonanie tych trudności, szczególnie w pierwszym roku, będzie na pewno trudnym przedsięwzięciem – mówi Małgorzata Erlich-Smurzyńska.
Dodaje, że dlatego organizowane są szkolenia w gminach, a w powiatowych jednostkach ARMiR-u są stanowiska dla rolników, którzy nie będą w stanie samodzielnie wypełnić wniosku w domu. – Rolnik będzie mógł przy wsparciu pracownika biura wypełnić wniosek. Jestem pewna, że w czerwcu będziemy mogli podsumować nasze działania jako bardzo dobre – mówi Małgorzata Erlich-Smurzyńska.
Posłanka PiS Anna Krupka, która uczestniczyła w spotkaniu z rolnikami mówi, że to ważne, aby ułatwić rolnikom wdrożenie w zmiany. Platforma eWniosekPlus pozwoli na zaoszczędzenie czasu, bo dokumenty będzie można wypełnić w domu i nie zanosić ich do biura dodatkowo stojąc w kolejkach.
Rolnicy żywo interesują się wprowadzanymi zmianami. Jak mówią, przyszli na dzisiejsze spotkanie, aby dowiedzieć się więcej. Większość z nich nie obawia się wypełniania wniosków przez Internet, bo, jak mówią, można się tego nauczyć lub poprosić kogoś o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii. Przyznają, że szczególnie starsi mogą mieć problem z korzystaniem z Internetu, dlatego dla nich powinna zostać możliwość wypełniania wniosku papierowego.
Nowe zasady będą obowiązywać od 15 marca. Rocznie o dopłaty ubiega się ponad 84 tysiące rolników z regionu.