Aktywizacja osadzonych, udział w specjalnych programach resocjalizacyjnych i współpraca z coraz większą liczbą firm, które zatrudniają więźniów – tak współcześnie wygląda praca Służby Więziennej. Funkcjonariusze okręgu krakowskiego, pod który podlegają Kielce, obchodzą dziś swoje święto.
Porucznik Jacek Makowski, rzecznik Aresztu Śledczego w Kielcach mówi, że pojawiły się także nowe przestępstwa, za które osadzeni odbywają karę. Chodzi m. in. o spirale vat-owskie i korupcję. – Niejednokrotnie te sprawy są bardzo zawiłe. Zwykłemu człowiekowi nie przyszłoby do głowy, że można tak zaplanować przestępczy proceder. Nie brakuje jednak osób, które odbywają kary za odwieczne grzechy – jazdę pod wpływem alkoholu, kradzieże lub rozboje – powiedział Jacek Makowski.
Senator PiS Krzysztof Słoń uważa, że system penitencjarny w województwie świętokrzyskim jest wzorcowy i wpisuje się w nowoczesną strukturę państwa. – Trzeba pamiętać, że ta służba wymaga ogromnego poświęcenia. Funkcjonariusze, aby zresocjalizować więźniów, potrzebują dużo czasu i siły. Muszą być także odporni na stres – stwierdził parlamentarzysta.
Poseł PiS, Krzysztof Lipiec, który jest członkiem Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, pod którą podlega więziennictwo przekonuje, że polski rząd tworzy bardzo dobre warunki, wspomagające rozwój służby penitencjarnej.
Na potrzebę współpracy wszystkich służb mundurowych zwracał uwagę pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. – Mamy wspólnie szkolenia i spotkania. Osoby uczestniczące w kursach międzynarodowych mogą odwiedzić więzienia i zobaczyć, jak funkcjonuje tam służba – powiedział Paweł Chabielski.
W trakcie okręgowych obchodów dnia Służby Więziennej nagrodzono i wyróżniono 60 osób, m. in. za zasługi dla pracy penitencjarnej.