Pierwszy w Polsce mobilny cytobus zakupiło Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Gabinet wyposażony jest w fotel ginekologiczny, niezbędne meble, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny oraz najnowocześniejszy sprzęt.
W cytobusie wydzielone jest również pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania – informuje Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – To gabinet ginekologiczny w pełnym komforcie. Wyposażony jest w klimatyzację, która w zimie będzie ogrzewała wnętrze pojazdu, a latem je chłodziła. Nasz cytobus jest rozwiązaniem pionierskim w skali kraju. W gabinecie jest nie tylko możliwość pobrania materiału do badania, ale również właściwy odczyt tego badania – dodaje Stanisław Góźdź.
Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, nadal zbyt mało kobiet zgłasza się na badania cytologiczne. W 2015 roku z powodu raka szyjki macicy w naszym regionie zmarły 54 kobiety, a zachorowało prawie 130. – Wiele pacjentek uważa, że badania profilaktyczne są wykonywane przez osoby, które podejrzewają u siebie jakąś chorobę. Natomiast sens profilaktyki jest taki, że badać się mają kobiety zdrowe. Badanie profilaktyczne z założenia ma tylko potwierdzić, że nie ma żadnych zmian, które mogą się przekształcić w nowotwór – dodaje dr Leszek Smorąg.
Cytobus, który kosztował 280 tysięcy złotych zakupiony został ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim”. W trasę wyruszy za kilka dni. Natomiast 8. marca będzie promowany przed budynkiem Telewizji Polskiej w Warszawie.