Temat aktualnego stanu wykorzystania funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego przez województwo świętokrzyskie zdominował posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Kielcach, działającej przy marszałku województwa.
Marek Szczepanik, członek zarządu województwa świętokrzyskiego przedstawiając stan wykorzystania środków z RPO w obecnej perspektywie finansowej, podkreślił, że dzięki uwzględnieniu tak zwanych pre-umów zakontraktowanych jest już ponad 53 procent środków.
– Dwuetapowość jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wdrażanie środków unijnych, jaki został wymyślony. Jest ono od niemalże 15 lat skutecznie realizowane w naszym województwie, czego dowodem jest wykorzystanie całego programu operacyjnego z poprzedniej perspektywy finansowej – podkreśla.
Jak podkreśla Marek Szczepanik, ten system jest korzystny przede wszystkim dla samorządów, które jako beneficjenci nie muszą od razu ponosić kosztów przygotowania dokumentacji projektowej, a wykorzystanie środków unijnych w tej perspektywie finansowej nie powinno być zagrożone.
Jednak zdaniem Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego takie zapewnienia nie dają gwarancji bowiem w wielu aspektach analizowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju i Komisję Europejską, województwo świętokrzyskie znacząco odstaje od innych regionów Polski pod względem realizacji programów operacyjnych.
– Niestety mamy nad czym pracować i to jest zadanie marszałka i jego zespołu. Oczekuję na to, że w tej sprawie coś się zmieni, ponieważ jako województwo jesteśmy ciągle poddawani ocenie, od której zależy, ile środków dostaniemy w następnej perspektywie unijnej – dodaje.
Zdaniem Agaty Wojtyszek, istnieje zagrożenie, że do województwa świętokrzyskiego zostanie skierowany obserwator, który skontroluje niski stopień wykorzystania funduszy unijnych.
Członkowie Rady Dialogu Społecznego podkreślali, że konieczne jest wspólne działanie na rzecz wypracowania rozwiązań, które pozwolą w przyszłości lepiej gospodarować środkami z RPO.