Wystawa poświęcona kopalniom neolitycznym w Krzemionkach została otwarta w holu głównym Sejmu. To kolejny etap na drodze do wpisania tego zabytku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inicjatorem i głównym organizatorem wystawy jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kryj. Z obserwacji parlamentarzysty wynikało, że waga kulturowa Krzemionek nie jest powszechnie znana, stąd pomysł, żeby w Sejmie pokazać to miejsce.
Poseł podkreśla także osobiste związki z Krzemionkami. Był tu po raz pierwszy jako uczeń szkoły podstawowej, później jako student historii zajmował się kopalniami w pracy naukowej. Krzemionki pokazywał także swoim uczniom, a będąc wicestarostą zabiegał o wybudowanie nowej siedziby muzeum.
Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Włodzimierz Szczałuba podkreśla, że formalnie o wpisanie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabiegało państwo, dlatego Sejm jest jak najbardziej odpowiednim miejscem do zaprezentowania, czym są Krzemionki. Warto pokazać także uniwersalną wartość tego miejsca, podobnego nie ma bowiem nigdzie w świecie. Rozwiązania stosowane w Krzemionkach decydowały o późniejszym rozwoju górnictwa na świecie.
Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda podkreśla, że możliwość zaprezentowania wystawy w Sejmie daje okazję do promowania regionu. Krzemionki to najcenniejszy zabytek powiatu ostrowieckiego. Starosta przypomniał także, że powiatowi udało się pozyskać dotację na remonty w muzeum w krzemionkach i Ostrowcu. Mają one zostać zrealizowane w ciągu dwóch najbliższych lat. Prace za 11 milionów obejmą renowacje infrastruktury zabytku.
Wystawa składa się z 10 plansz i dwóch gablot z artefaktami. Jednym z autorów wystawy jest archeolog Artur Jedynak. Wśród ciekawostek, które można zobaczyć na wystawie jest symbol graficzny, znaleziony na ścianie jednej z kopalń. Piktogram ten przedstawia postać identyfikowaną jako kobieca, matkę dającą życie. Umieszczenie jej w kopalni mgło symbolizować rolę krzemienia, jako tego, który rodzi się z ziemi.
Wystawę w Sejmie będzie można oglądać do 5 marca.