W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otworzony został ośrodek leczenia niepłodności. Szacuje się, że z pomocy skorzysta w nim rocznie około 2 tysięcy pacjentów.
– Z pomocy specjalistów będą mogły skorzystać nie tylko osoby przebywające w związkach małżeńskich, ale także partnerskich – informuje profesor Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w szpitalu na Czarnowie. – Oferować będziemy pełną diagnostykę hormonalną dotyczącą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Będzie to diagnostyka endoskopowa z zabiegami laparoskopowymi. Pomoc będzie obejmowała wszystkie formy leczenia niepłodności, z wyłączeniem procedury in vitro, czyli techniki rozrodu wspomaganego. Pary będą mogły także liczyć na pomoc psychologa – dodaje.
Jak się okazuje w Polsce co piąta para boryka się z problemem posiadania własnego potomstwa. Powodem tego są m.in. czynniki cywilizacyjne, zła dieta, czy rozpoczynanie współżycia seksualnego w młodym wieku.
– Niepłodność została przez Międzynarodową Organizację Zdrowia uznana chorobą społeczną – przyznaje dr Grzegorz Świercz, zastępca Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolony w Kielcach.
Przez niepłodność należy rozumieć brak poczęcia pomimo rocznego współżycia pary bez stosowania metod zapobiegania ciąży.
– To bardzo duży problem, dlatego otworzyliśmy w naszym szpitalu pierwszy w województwie ośrodek, w którym cały proces diagnostyczno-terapeutyczny może być prowadzony bezpłatnie, w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia – dodaje dr Grzegorz Świercz.
Jak dodaje Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, zapisy do ośrodka leczenia niepłodności będą przyjmowane od 1 marca.
Uruchomienie ośrodka leczenia niepłodności w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach kosztowało ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych. Natomiast dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia wyniosło ponad 2,5 mln zł.